Windows 11 vs Windows 10 - różnice
Firma Microsoft przeprowadziła internetową prezentację nowej wersji swojego systemu operacyjnego dla komputerów. Choć Windows 10 nazywany jest "najnowszą wersją systemu Windows", nowy system operacyjny nosi nazwę Windows 11. W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu zmiany i różnice między Windows 11 vs Windows 10.
Wsparcie dla starego oprogramowania
Szef Microsoftu Satya Nadella chce, aby system Windows 11 był uniwersalną platformą do tworzenia nowych, przyszłych platform. Jest to prawdopodobnie główna idea systemu Windows 11, w którym zachodzą największe zmiany.
Na przykład programiści będą mogli przesyłać do sklepu Microsoft Store wszystkie swoje stare programy i aplikacje, które stworzyli od czasu wprowadzenia systemu Windows 7. Wcześniej wszystkie te programy nie były obsługiwane przez sklep i znajdowały się w różnych lokalizacjach. W sklepie będzie teraz o wiele więcej przydatnych usług. Dotyczy to zarówno małych, niezależnych projektów, jak i dużych ekosystemów, takich jak aplikacje firmy Adobe, które nie są jeszcze dostępne w sklepach.
Tacy duzi programiści, którzy - jak twierdzi Microsoft - mają własne "silniki komercyjne", nie będą pobierać prowizji za sprzedaż swoich produktów, a co więcej, będą mogli korzystać z własnych systemów płatności. W związku z konfliktem Apple z firmą Epic Games, która nie chce płacić prowizji od zakupów w Fortnite, do sklepu Microsoftu mogą trafić nowi deweloperzy.
Nowy początek
Microsoft po raz kolejny zaktualizował swój najsłynniejszy interfejs. Przycisk Start, wraz z pozostałymi ikonami, został przesunięty bliżej środka - Windows przypomina teraz wyglądem system macOS. W menu podręcznym znajduje się wyszukiwanie, ikony aplikacji oraz ostatnio otwierane dokumenty. W systemie Windows 10 wszystkie te elementy znajdowały się w różnych miejscach.
TikTok w systemie Windows
Aplikacje dla systemu Android będzie można otwierać także na komputerach z systemem Windows 11. Jednak nie wszystkie, lecz tylko te dostępne w Amazon Appstore, np. podczas prezentacji Microsoft pokazał działającą na komputerze aplikację TikTok.
Nowe okna
Okna w nowym systemie operacyjnym są pogrupowane na wiele różnych sposobów. Klikając przycisk "Rozwiń lub zwiń", można umieścić na ekranie np. dwie kolumny, trzy kolumny, duże okno i małą kolumnę.
Microsoft chce, aby ludzie częściej pracowali z więcej niż jednym otwartym oknem. Dzięki temu podzielony ekran można zminimalizować, a następnie powrócić na swoje miejsce lub otworzyć go na drugim monitorze - system operacyjny zapamięta układ okien nawet wtedy, gdy drugi ekran zostanie wyłączony.
Dwie nowe funkcje dla graczy
System Windows 11 będzie zawierał dwie innowacje dla gier, które są już używane na konsoli Xbox serii X: Auto HDR i DirectStorage. Pierwszy z nich zwiększa kontrast i jasność obrazu w grze, drugi - przyspiesza ładowanie. Ważna uwaga: Auto HDR działa w setkach gier, ale nie we wszystkich, a ładowanie będzie przyspieszane tylko na dyskach NVMe.
Teams - nowy Skype
Wygląda na to, że oprogramowanie do prowadzenia korespondencji służbowej i spotkań online Teams firmy Microsoft zastąpi Skype'a. Programy Teams będą teraz domyślnie zainstalowane w systemie Windows 11. Przypuszczalnie podczas kwarantanny Microsoft dostrzegł potencjał tej aplikacji i teraz chce, aby zastąpiła ona inne środki komunikacji.
Sprawdź też: Darmowe programy warte pobrania
Jedna funkcja dla tabletów
System Windows 11 ułatwi pracę z oknami w trybie tabletu. Teraz łatwiej będzie je przeciągać i upuszczać na ekranie oraz zmieniać ich rozmiar. W przeszłości oknami można było manipulować także w trybie tabletu, ale system operacyjny nie był w żaden sposób przystosowany do nowej metody sterowania.
Widżety (ponownie)
Powracają "żywe kafelki" z systemu Windows 8 i widżety z systemu Windows 7. Podobnie jak widżety w systemie iOS, nowe widżety będą znajdować się w osobnym panelu po lewej stronie interfejsu. Dotychczas widżety mają tylko aplikacje firmy Microsoft: Pogoda, Kalendarz (z rzeczami do zrobienia na dziś), Microsoft Edge (z paskiem wyszukiwania), Microsoft To-Do i Wiadomości. Prawdopodobnie również programiści zewnętrzni będą mogli tworzyć widżety dla swoich aplikacji.
Minimalnie zmodernizowana konstrukcja
Interfejs zawiera więcej elementów, które mogą wydawać się znajome osobom korzystającym z systemu Windows 7. Na przykład rogi okien są teraz lekko zaokrąglone, a w systemie operacyjnym pojawiły się elementy półprzezroczyste. Nad paskiem zadań unosi się także nowy rodzaj okna. Okna te to menu Start, pasek widżetów, a także interfejs aplikacji Teams. Niektóre z tych elementów, w tym menu Start na środku, można było znaleźć w Windows 10X, systemie operacyjnym z dwoma ekranami, który ostatecznie został zlikwidowany.
Wysokie wymagania systemowe
Nieoczekiwanie Microsoft dość znacznie zwiększył minimalne wymagania systemowe dla nowego systemu operacyjnego. Podczas gdy system Windows 10 wymagał tylko jednego gigabajta pamięci RAM i 20 gigabajtów na dysku twardym, system Windows 11 wymaga już czterech gigabajtów pamięci RAM. Nie wiadomo, ile miejsca system zajmie na dysku twardym, ale Microsoft zaleca, aby było to co najmniej 64 gigabajty.
Komentarze (0)