1


czerwca

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?

Oprogramowanie szpiegujące to oprogramowanie wykradające dane osobowe z urządzeń mobilnych i wysyłające je do złośliwych serwerów. Oprogramowanie szpiegujące może być ciche lub natrętne.

Te ciche działają w tle, starając się nie zdradzać swojej obecności w systemie, ich zadaniem jest zbieranie informacji. Te natrętne to złośliwe programy, które zasypują gadżet komunikatami reklamowymi, znacznie spowalniając jego działanie, a ich twórcy zarabiają pieniądze za każde przypadkowe kliknięcie baneru.

telefon

Przeczytaj więcej: Jak chronić smartfon przed wirusami?

Niebezpieczeństwa związane z oprogramowaniem szpiegującym

Aplikacje szpiegowskie na Androida są niebezpieczne, ponieważ uważnie obserwują właścicieli urządzeń. Oprogramowanie szpiegujące pozwala nieuczciwym programistom na kradzież:

 • tekstów wiadomości,
 • historii połączeń,
 • współrzędnych GPS,
 • danych autoryzacyjnych z przeglądarki,
 • zdjęć,
 • nagrań wideo,
 • nagrań audio rozmów telefonicznych.

Może Ci się wydawać, że w Twoim telefonie nie ma nic szczególnego. Na przykład wiadomości tekstowe, z których możesz korzystać rzadko, ale nie zapominaj o bankowości mobilnej. Wystarczy, że aplikacja pobierze z wiadomości SMS jednorazowe hasło do zalogowania się do banku internetowego, a konto bankowe stanie się dostępne dla osób trzecich. Strony portali społecznościowych, e-portfele i dostęp do firmowych stron internetowych są przejmowane w ten sam sposób - za pomocą hasła w wiadomości tekstowej.

Uzyskana w wyniku oszustwa historia połączeń jest zwykle dodawana do płatnych komercyjnych baz wiadomości. Jeśli więc aktywnie otrzymujesz spam, ktoś z Twojej listy kontaktów mógł zostać zaatakowany przez oprogramowanie szpiegujące.

W przypadku multimediów sprawa jest jasna: nikt nie chce, by zdjęcia i nagrania z prywatnych archiwów trafiały do sieci. Zwłaszcza jeśli chodzi o zdjęcia intymne. Oszuści mogą nawet żądać pieniędzy za szczególnie wyraziste "truskawki", ale nie ma gwarancji, że płacąc szantażyście, rzeczywiście pozbędzie się on skradzionej zawartości cudzej galerii telefonicznej.

Jak sprawdzić, czy Twój telefon jest zainfekowany?

Bez programu antywirusowego trudno jest wykryć aplikację szpiegowską. Pośrednie oznaki, że urządzenie jest zainfekowane:

 • 1. Skrócenie czasu pracy baterii

Zużycie baterii można analizować w menu "Ustawienia - Konserwacja urządzenia - Bateria".

 • 2. Nie wiadomo, dokąd zmierza ruch w mobilnym Internecie.

Zużycie danych można sprawdzić w menu "Ustawienia - Połączenia - Użycie danych mobilnych".

 • 3. Pojawienie się komunikatów reklamowych w interfejsie systemu Android

Dzieje się tak zazwyczaj po zainstalowaniu aplikacji z podejrzanych źródeł. W takim przypadku można zalecić odinstalowanie ostatnio zainstalowanych aplikacji.

telefon

Zobacz także: 8 najlepszych aplikacji na Androida w 2022 roku

Jak usunąć oprogramowanie szpiegujące?

Najbardziej radykalnym sposobem usunięcia oprogramowania szpiegującego jest sformatowanie pamięci wewnętrznej przy jednoczesnym przywróceniu ustawień fabrycznych smartfonu. Jednak niektóre szczególnie podstępne programy szpiegowskie są w stanie przetrwać takie bombardowanie, ponieważ udaje im się zainfekować pliki systemowe. Dlatego jeśli zdecydujesz się na resetowanie i formatowanie, po pierwszym uruchomieniu sprawdź jeszcze gadżet jednym z popularnych programów antywirusowych.

Najlepsze aplikacje do usuwania oprogramowania szpiegującego w smartfonie

Mniej drastycznym sposobem walki z oprogramowaniem szpiegującym jest sprawdzenie telefonu pod kątem obecności wirusów. Na platformę Android jest ich całkiem sporo, zarówno płatnych, jak i darmowych. Jak wykazały testy, najskuteczniejsze w walce z nowoczesnym oprogramowaniem szpiegującym są:

 • Malwarebytes Security to bezpłatna aplikacja, która koncentruje się na zwalczaniu oprogramowania szpiegującego, trojanów i innego złośliwego oprogramowania. Skanuje pamięć wewnętrzną i kartę pamięci sd w poszukiwaniu infekcji i sprawdza bezpieczeństwo urządzenia w jednym oknie.
 • Incognito - wykrywacz oprogramowania szpiegującego i ochrona telefonu
 • Kaspersky Antivirus dla systemu Android
 • Program Avast Mobile Security zainstalowany na urządzeniu przenośnym zapewnia wysoki poziom ochrony prywatności i przechowywania danych. Aplikacja ostrzega użytkownika o włamaniu do systemu operacyjnego i oferuje usuwanie oprogramowania szpiegującego i natrętnych programów reklamowych. Funkcja analizy aplikacji umożliwia określenie znaczenia aplikacji w celu oszczędzania energii baterii.

Komentarze (0)