Program do przyspieszenia komputera - ranking 2020

Komputer po czasie może pracować ze znacznie mniejszą wydajnością. Długo się uruchamia, zawiesza, a strony internetowe wczytują się bardzo powoli. Może być to spowodowane wieloma przyczynami, których wykrycie pozwoli ponownie przywrócić sprawne działanie. Przedstawiamy potencjalne przyczyny wolno działającego komputera, a także sposoby rozwiązania problemu. Przygotowaliśmy również ranking popularnych programów do przyśpieszenia komputera.

Dlaczego komputer spowolnił?  

Komputer może działać wolniej niż wcześniej z wielu różnych powodów. Często przyczyna leży po stronie zainstalowanego wirusa w pamięci komputera. Przyczyną wolno działającego internetu może być również niewystarczająca ilość miejsca na dysku twardym, błędy systemowe, a także programy zużywające sporą ilość zasobów komputera. Problem może być także spowodowany awarią poszczególnych podzespołów oraz zanieczyszczeniem wentylatora.  

Jak przyspieszyć komputer?  

Komputer można przyśpieszyć na wiele sposobów. Bardzo prostą, a często skuteczną metodą jest przywrócenie systemu do poprzedniego stanu. W tym celu należy wybrać utworzony wcześniej punkt dostępu za pomocą funkcji przywracania systemu. Innym sposobem przywrócenia wydajności komputera jest wyłączenie programów uruchamiających się podczas włączania komputera. W tym celu wystarczy skorzystać z polecenia msconfig w zakładce „uruchamianie”.  

Przyśpieszyć działanie komputera można także poprzez wykorzystanie oprogramowania antywirusowego. Przydatny będzie nie tylko zwykły antywirus, lecz także program do wykrywania oprogramowania szpiegującego. Przyśpieszyć komputer można również poprzez zmianę domyślnego planu zarządzania energią.  

Bardzo ważnym etapem pozwalającym przyspieszyć działanie komputera jest zwolnienie miejsca na dysku twardym. Powinno znajdować się na nim co najmniej 10% wolnej przestrzeni. W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy dysk nie jest przepełniony przez niepotrzebne pliki, takie jak np. filmy, zdjęcia czy nieużywane aplikacje. Jeżeli nie korzystamy już z zainstalowanych programów, wtedy warto rozważyć ich odinstalowanie. Sporo miejsca na dysku twardym można także zwolnić dzięki usunięciu plików instalacyjnych, które zazwyczaj znajdują się w folderze „Pobrane” lub „Download”. Wartą rozważenia czynnością jest również przeczyszczenie wentylatora, który w przypadku sporego zabrudzenia mocno spowalnia pracę komputera, a także przyczynia się do zwiększenia emitowanego hałasu. 

Jeszcze inną metoda przyśpieszenia komputera jest skorzystanie z wbudowanego w systemie Windows narzędzia do defragmentacji. Pozwala ono uporządkować dane znajdujące się na dysku, które zostały w niewłaściwym sposób podzielone. Windows posiada zarazem wbudowane narzędzie do odnajdywanie i naprawiania błędów systemowych. Komputer zdołamy przyśpieszyć również dzięki wymianie podzespołów na nowsze/bardziej wydajne.  

Optymalizacja komputera - na czym polega? 

Przyśpieszenie komputera jest możliwe poprzez użycie programów do jego optymalizacji. Oprogramowanie tego typu pozwala zwolnić miejsce na dysku, usunąć błędy, pliki tymczasowe, a także oczyścić rejestr z błędnych czy niepotrzebnych wpisów. Za pomocą programów do optymalizacji można również przeprowadzić defragmentację dysków, oczyścić pamięć podręczną, odinstalować niepotrzebne aplikacje czy pozostałości po odinstalowanych programach. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej optymalizacji komputer działa szybciej i przestaje się wieszać 

Program do przyspieszenia komputera - ranking 2020

Przedstawiamy ranking najlepszych programów pozwalających przyśpieszyć komputer. Część z nich jest płatna, lecz istnieje możliwość pobrania darmowej wersji testowej. Wskazujemy najważniejsze funkcje każdej z aplikacji.

TOP 1
ranking-photo
AVG TUNEUP

Program ten posiada funkcję automatycznej analizy komputera w kierunku poszukiwania zdarzeń wpływających na obniżenie jego wydajności. Pozwala przeprowadzić defragmentację dysków, zoptymalizować ustawienia pamięci operacyjnej czy usunąć złośliwe oprogramowanie. Za pomocą AVG TUNEUP można również wykryć i czasowo wyłączyć działające w tle procesy przyczyniające się do spowolnienia komputera.

45,00 zł

Kup teraz
TOP 2
ranking-photo
AVAST CLEANUP PREMIUM

Kolejny program umożliwia usunięcie zbędnych wpisów z rejestru, a także pasków narzędzi czy wtyczek zainstalowanych w przeglądarce internetowej. Za pomocą tego oprogramowania można także naprawić błędy spowodowane działaniem innych aplikacji. Wartą uwagi funkcją jest także moduł usuwania starych punktów przywracania systemu. 

59,00 zł

Kup teraz
TOP 3
ranking-photo
AVIRA OPTIMIZATION SUITE

Program antywirusowy z wbudowanymi funkcjami podnoszącymi wydajność komputera. Za jego pomocą możną zwolnić miejsce na dysku, usunąć złośliwe oprogramowanie czy szkodliwe strony internetowej.  

154,00 zł

Kup teraz
TOP 4
ranking-photo
ASHAMPOO WINOPTIMIZER 18

Ashampoo® WinOptimizer 18 to zaawansowane oprogramowanie do optymalizacji komputera. Posiada wiele przydatnych funkcji, które pozwalają przyśpieszyć działanie PC. Dzięki wbudowanym funkcjom można uwolnić wolną przestrzeń na dysku, wyłączyć niepotrzebne programy i usługi, a także w porę zapobiec potencjalnym awariom.

171,99 zł

Kup teraz
TOP 5
ranking-photo
O&O DEFRAG 23 PRO

Jeden z najbardziej cenionych programów służących do defragmentacji dysków twardych. Jego użycie pozwala przeprowadzić tę czynność w sposób szybki i bezbłędny.  

129,00 zł

Kup teraz
TOP 6
ranking-photo
AVIRA SYSTEM SPEEDUP

Program ten pozwala usunąć z dysku niepotrzebne pliki, oczyścić rejestr, a także poprawnie odinstalować programy i pozostałości po usuwanych wcześniej aplikacjach. Oprogramowanie to w sposobów automatyczny analizuje automatycznie uruchamiane w systemie procesy i pozwala na ich optymalizację.

96,00 zł

Kup teraz
TOP 7
ranking-photo
AVG DRIVER UPDATER

Ostatni w naszym rankingu program służy do aktualizacji przestarzałych sterowników zainstalowanych na komputerze – np. do drukarki, karty graficznej czy dźwiękowej. Ich najnowsze wersji są wolne od błędów, a tym samym pozwalają przyśpieszyć działanie komputera. 

75,00 zł

Kup teraz