Ranking antywirusów na telefon 2020

Urządzenia mobilne towarzyszą nam na każdym kroku. Smartfon dawno temu przestał pełnić funkcję wyłącznie komunikacyjną. Dziś nowoczesne telefony i tablety to realny substytut komputera. W takich urządzeniach przechowujemy najbardziej wrażliwe dane na nasz temat, warto zatem zadbać o to, by każda z tych informacji była bezpieczna. Jaki antywirus wybrać na telefon? Prezentujemy listę najlepszych aplikacji zabezpieczających smartfony i tablety. 

Co to jest antywirus na telefon?

Dane statystyczne dowodzą, że większość internautów do przeglądania sieci wykorzystuje przede wszystkim urządzenia mobilne. Jednocześnie należy podkreślić, że wiedza na temat bezpiecznego używania telefonu wciąż pozostaje na znikomym poziomie. To stwarza niezwykle dogodną sytuację dla cyberprzestępców, którzy "polują" na dane użytkowników smartfonów i tabletów.

Z całą stanowczością podkreślamy, najlepszym zabezpieczeniem telefonu jest jego rozsądne używanie. Niemniej jednak dobry program antywirusowy może skutecznie pomóc w walce z cyfrowymi zagrożeniami. Antywirus na telefon działa na tej samej zasadzie co jego komputerowy odpowiednik. Takie oprogramowanie zawiera bazę malware, jednak charakterystyczną wyłącznie dla mobilnych systemów operacyjnych. Trzeba bowiem wiedzieć, że podobnie jak każdy inny program, trojan, wirus czy spyware pisany dla systemu Windows nie zadziała na Androidzie.

Dlaczego wspominamy tylko o systemie z logo zielonego robota? To proste - iOS, czyli platforma wykorzystywana przez smartfony Apple, pozostaje niewrażliwy na działanie złośliwych aplikacji. Wynika to z faktu, że zamknięta struktura systemu giganta z Cupertino separuje aplikacje, tworząc dla nich bezpieczne środowisko. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy iPhone'ów są całkowicie bezpieczni, ale o tym później.

Jak działają antywirusy na telefon?

Antywirus na telefon służy przede wszystkim skanowaniu zasobów pamięci wewnętrznej i zewnętrznego nośnika w postaci karty microSD. Gdy system wykryje zagrożenie (zidentyfikowane w bazie wirusów przygotowanej przez danego dostawcę), informuje o tym użytkownika i zależnie od jego preferencji, sam podejmuje stosowne działanie lub czeka na stosowną komendę. 

Najbardziej zaawansowane antywirusy na telefon skanują aplikacje już w momencie podejmowania procesu ich instalacji. Dzięki temu, użytkownik nie doprowadzi do zainfekowania smartfona poprzez uruchomienie szkodliwego programu.

Jaki antywirus na telefon wybrać?

Złośliwe oprogramowanie na telefon jest przemycane przede wszystkim pod postacią pozornie nieszkodliwych aplikacji, ale nie tylko. Poważnym zagrożeniem są też wiadomości e-mail i SMS, zawierające przekierowania na szkodliwe strony, zazwyczaj służące wyłudzeniu danych osobowych. Warto więc wybrać narzędzie, które ostrzeże nas przed podejrzanymi wiadomościami i dodatkowo umożliwi zablokowanie adresu bądź numeru, z którego są wysyłane. Przydatną funkcją będzie też ostrzeżenie przed połączeniami reklamowymi i możliwość ich blokowania.

Funkcjonalność to jedno. Wybierając antywirus na telefon, pod uwagę należy wziąć także renomę dostawcy oprogramowania. Niezależne testy wykazały, że 2/3 programów antywirusowych w repozytorium Google Play (bo należy zaznaczyć, że przeważająca większość mobilnych antywirusów pochodzi od "anonimowych" deweloperów) nie działa! Ich przydatność jest żadna, a po zainstalowaniu niepotrzebnie zajmują przestrzeń pamięci wewnętrznej, obciążają RAM i wyświetlają treści reklamowe.  

Ranking antywirusów na telefon 2020

Zatem, jaki antywirus wybrać na telefon? Prezentujemy zestawienie najlepszych programów chroniących urządzenia mobilne

TOP 1
ranking-photo
AVAST Ultimate

Rozwiązanie dostarczane przez AVAST nie tylko blokuje i neutralizuje wszystkie zagrożenia jeszcze przed instalacją podejrzanej aplikacji. Ten kompleksowy program chroni też przed szkodliwymi linkami, weryfikuje bezpieczeństwo sieci Wi-Fi, zabezpiecza dostęp do plików za pomocą danych biometrycznych i udostępnia usługę VPN.  Przydatnym dodatkiem jest też możliwość śledzenia urządzenia.

169,00 zł

Kup teraz
TOP 2
ranking-photo
AnyTrans for iOS

Wspomnieliśmy, że system iOS jest wyjątkowo bezpieczny, nie oznacza to jednak, że użytkownikom smartfonów z logo nadgryzionego jabłka nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Poważnym problemem jest możliwość skradzenia danych podczas transferu plików z urządzenia na urządzenie (za pośrednictwem sieci bezprzewodowej). Ten problem rozwiązuje AnyTrans. Popularna aplikacja wspiera SSL i szyfrowanie 2FA, zapewniając w ten sposób  najwyższy poziom bezpieczeństwa.

159,99 zł

Kup teraz
TOP 3
ranking-photo
AnyTrans for Android

Ta niezwykle przydatna aplikacja jest też oferowana w wersji dla systemu Google Android. Także w tym przypadku przesyłane pliki są zabezpieczane przy pomocy protokołu SSL i szyfrowania 2FA.

159,99 zł

Kup teraz
TOP 4
ranking-photo
Bitdefender Mobile Security for Android

Mobilna wersja antywirusa Bitdefender oferuje wszystko to, co powinno zawierać takie oprogramowanie. Poza funkcją skanowania wydawca udostępnił także ochronę VPN, funkcję lokalizacji urządzenia i opcję sprawdzania bezpieczeństwa konta e-mail.

49,20 zł

Kup teraz
TOP 5
ranking-photo
AVG Ultimate

Narzędzie od AVG należy do najbardziej zaawansowanych i kompleksowych w sektorze mobilnych antywirusów. Oferuje m.in. skanowanie aplikacji i plików w czasie rzeczywistym, możliwość zablokowania poufnych aplikacji, ukrycia osobistych plików, dostęp do usługi VPN, skanowanie sieci Wi-Fi i wiele innych udogodnień. 

359,00 zł

Kup teraz