Jaki program do backupu danych? Ranking TOP 5

Każdy z nas posiada obecnie wiele cennych danych, które przechowujemy na różnego rodzaju sprzętach. Tworzenie ich kopii pozwala nam na komfortowe zabezpieczenie przed utratą. Tę zrozumiałą potrzebę możemy zaspokajać dzięki specjalnym programom. Które z nich sprawdzają się najlepiej?

Co to jest backup danych (kopia zapasowa)?

Kopia zapasowa, czyli tak zwany backup danych, nazywany jest również kopią bezpieczeństwa. Jego głównym zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, utworzenie repliki najważniejszych danych, które przechowujemy, w celu zabezpieczenia cennych informacji w nich zawartych. Pozwalają one odtworzyć całość danych w przypadku ich niezamierzonego utracenia bądź zniszczenia. Dzięki kopii zapasowej przechowywane przez nas informacje są bezpieczne. Backup znajdzie zastosowanie przede wszystkim w mniejszych i większych firmach, korporacjach, instytucjach, a także wszelkich organizacjach. Mówiąc najprościej — wszędzie, gdzie pojawiają się ważne dane. Przyda się również każdemu indywidualnemu posiadaczowi smartfona czy innego urządzenia.

Backup bazy danych – Android

System operacyjny Android wykorzystywany jest najczęściej jako system smartfonów oraz tabletów. Są to urządzenia, na których przechowujemy wiele danych, zazwyczaj cennych dla nas samych. Należy jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio je zabezpieczyć, by nie utracić ich w razie niespodziewanej awarii sprzętu. Przyczyn awarii może być wiele. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co nagle stać się może z naszym smartfonem czy innym urządzeniem. Każda technologia może czasem zawieść. Warto zatem na bieżąco dbać o to, aby nasze dane posiadały kopię zapasową, która ochroni nas przed ich nieodwracalną utratą. Urządzenia z systemem Android mogą korzystać z backupu danych oferowanych przez samego producenta smartfonów lub z niezależnych aplikacji, które udostępniane są przez twórców oprogramowania. Jedną z najpopularniejszych opcji jest korzystanie z kopii danych konta Google. Zdaniem wielu sposób ten należy do najprostszych — praktycznie każde urządzenie posiada te lub inne aplikacje Google oraz konto Google, które pozwala na łatwe tworzenie kopii zapasowych.

Backup bazy danych – iPhone

Na sprzętach firmy Apple, takich jak iPhone, iPad czy iPod, bezpieczną kopię zapasową danych przechowywanych na naszych urządzeniach możemy zasadniczo stworzyć na dwa sposoby. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybrać opcję tworzenia backupu w usłudze iCloud bądź na komputerze. Istnieje również możliwość korzystania z obydwu dostępnych opcji, aby jeszcze skuteczniej chronić swoje dane przed niechcianą utratą. Czym te dwa rozwiązania różnią się od siebie? W usłudze iCloud tworzyć możemy backup w dowolnym miejscu przez sieć Wi-Fi. Funkcja ta posiada maksymalnie 2 TB miejsca dyskowego oraz zawsze szyfrowany backup. Opcja druga, czyli tworzenie kopii danych na komputerze PC lub Mac, również posiada szyfrowanie kopii. Daje możliwość tworzenia i korzystania backupów na wybranym komputerze, a jej miejsce dyskowe jest zależne od miejsca dostępnego na konkretnym sprzęcie PC lub Mac.

Backup bazy danych – Windows 10

Tworzenie kopii zapasowych daje również system Windows 10. W tym przypadku również istnieje kilka rozwiązań. Jednym z nich może być tworzenie backupu danych poprzez opcję tworzenia kopii z historii plików. Sposób ten jest bardzo prosty i praktyczny. Pozwala nam utrzymać pełną kontrolę nad tworzonymi kopiami oraz momentem ich powstawania. Kolejną opcją jest korzystanie z chmury, a dokładniej usługi OneDrive, zaproponowanej przez firmę Microsoft.

Backup bazy danych – programy [RANKING]

Obecnie nasze urządzenia oraz przechowywane na nich dane mogą być chronione na wiele sposobów. Istnieje wiele programów oraz aplikacji, których główną funkcją jest tworzenie kopii zapasowych. Przedstawiamy ranking najpopularniejszych obecnie programów.

TOP 1
ranking-photo
ASHAMPOO BACKUP 2020

Jest to program bardzo prosty i wygodny w obsłudze. Pozwala na tworzenie kopii zapasowych, które pomogą w przywróceniu danych poprzez wykorzystanie automatycznie generowanego nośnika ratunkowego. Program daje możliwość tworzenia kopii zapasowej w tle, bez nadmiernego obciążania systemu.

103,19 zł

Kup teraz
TOP 2
ranking-photo
ACRONIS CYBER BACKUP STANDARD WORKSTATION

To kolejny prosty w obsłudze program tworzenia kopii zapasowych. Jego działanie jest bardzo sprawne oraz bezpieczne dla urządzeń. Jest to kompletna ochrona dla sprzętów z systemem Windows.

330,00 zł

Kup teraz
TOP 3
ranking-photo
ACRONIS CYBER BACKUP OFFICE 365

Jest to program oferowany przez firmę Microsoft, który skutecznie ochroni wszelkie dane poprzez wygenerowanie kopii zapasowych. Zapewnia bezpieczny oraz szybki dostęp do danych Microsoft 365.

435,60 zł

Kup teraz
TOP 4
ranking-photo
NORTON 360 DELUXE

Kolejną propozycją jest wielopoziomowy program chroniący zarówno urządzenia, jak i prywatność w sieci internetowej. Umożliwia tworzenie bezpiecznych kopii danych. Posiada 50 GB w chmurze, przeznaczonych właśnie do przechowywania backupów.

150,00 zł

Kup teraz
TOP 5
ranking-photo
ASHAMPOO BACKUP PRO 14

To nowoczesny program, który pozwala na tworzenie kopii danych oraz ich bezpieczne przechowywanie. Współpracuje z systemami Windows 7, Windows 8 oraz Windows 10. Program dysponuje funkcją nieustannej kontroli zarówno swojego działania, jak i nośników kopii zapasowych, dzięki czemu nie ma mowy o błędach backupów.

171,99 zł

Kup teraz