18


listopada

Co to jest stacja pogodowa? Jak działa? Jaką stację pogodywybrać?

Stacja pogodowa może pomóc nam przewidzieć pogodę i dostosować plany w oparciu o warunki panujące na zewnątrz. Jakie są cechy stacji pogodowej? Nasz przewodnik pomoże Ci.

Czym jest stacja pogodowa?

Stacje pogody to elektroniczne urządzenie, które może być przechowywane w każdym domu. Pokazuje nam pogodę na zewnątrz, w tym jak jest gorąco, jaka jest temperatura, jakie jest ciśnienie atmosferyczne i czy jest deszcz.

Stacja pogodowa pozwala na śledzenie wielu parametrów takich jak:

  • temperatura powietrza,
  • ciśnienie atmosferyczne
  • wilgotność powietrza

Modele z wyższej półki mogą również informować o spodziewanych opadach, prędkości wiatru, wilgotności powietrza oraz ilości promieniowania UV.

Do czego służy stacja pogodowa?

Stacja pogodowa może odbierać sygnały radiowe, przede wszystkim sygnał DCF77 z Niemiec. Dzięki temu automatycznie ustawia się data/czas. W Warszawie Krakowie, Gdańsku i Krakowie dostępny jest również szwajcarski sygnał HGB. Jest on dokładniejszy niż ten z Niemiec. Nie działa w pozostałych częściach Polski.

Na elektronicznym wyświetlaczu sterującym stacją pogodową możemy zobaczyć wyniki pomiarów oraz czujniki, które powinniśmy umieścić na zewnątrz. Modele, które nie posiadają czujników działają mniej dokładnie.

Stacja pogodowa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stacji pogodowej?

Czy chcesz kupić stację pogodową Zwróć uwagę na:

  • Warto sprawdzić, czy stacja posiada czujniki do montażu na zewnątrz. Poprawi to dokładność pomiarów. Warto kupować stacje z jak największą ilością czujników.
  • Zakres temperatur - Dobre stacje pogodowe powinny mierzyć temperatury w zakresie od -20 do 50 stopni Celsjusza. Niektóre stacje pogody nie wskazują niższych temperatur niż -10 stopni Celsjusza. Jest to coś, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów, aby nie rozczarować się zimą.
  • Możliwe błędy pomiaru - Dopuszczalny błąd pomiaru dla tego pomiaru wynosi 0,5 stopnia.
  • Jeśli posiada podświetlenie wyświetlacza, będzie w stanie odczytać temperaturę, gdy na zewnątrz jest ciemno.
  • Rodzaj zasilania - Większość stacji pogodowych zasilana jest bateriami, ale można też znaleźć stacje zasilane energią słoneczną.
  • Łączność - Na rynku dostępne są zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe stacje pogodowe. Stacje bezprzewodowe można ustawić w dowolnym miejscu.
  • Czy możliwość zapisywania danych - Dzięki temu możemy analizować zakresy pomiarów z różnych okresów.

Jakie są rodzaje stacji pogodowych?

Na rynku jest wiele rodzajów stacji pogodowych. Musisz zastanowić się czego szukasz w stacji pogodowej. Czy chcesz mierzyć tylko temperaturę i ciśnienie? A może chcesz wiedzieć, jaka jest prędkość wiatru lub ile deszczu jest spodziewane?

Stacja pogodowa WiFi

Zewnętrzne czujniki pozwalają stacji pogodowej WiFi na dokonywanie precyzyjnych pomiarów. Może ona pobierać niektóre dane (data, godziny) przez Internet. Wyposażona jest również w aplikację na smartfony, która pozwala na dostęp do danych ze stacji pogodowej do smartfona. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Designerskie stacje pogodowe

Na rynku stacji pogodowych dostępnych jest wiele modeli, w tym podstawowe, jak i bardziej zaawansowane, które ucieszą osoby kochające elektroniczne gadżety. Stacje pogodowe nie tylko wyświetlają pogodę na zewnątrz, ale mogą też pokazywać ulubione zdjęcia. Niektóre stacje pogody mogą być cyfrowymi ramkami. Inne funkcjonują jako zegar lub kalendarz.

Miniprojektor to funkcja, którą znajdziemy w droższych modelach stacji pogodowych. Wyświetla on informacje na ścianie. Dzięki temu nie trzeba podchodzić do wyświetlacza, aby zobaczyć wyniki pomiarów.

Jaki jest koszt stacji pogodowej?

Już za kilkanaście złotych można kupić proste stacje pogodowe. Taka stacja nadaje się do odczytywania pomiarów ciśnienia i temperatury. Bardziej zaawansowane stacje pogodowe z większą ilością funkcji są droższe. Stacja wyposażona w projektor może kosztować kilkaset złotych dla miłośników gadżetów.

Komentarze (0)