27


maja

Najlepsze programy do edycji zdjęć w 2022 roku

Jakie jest najlepsze oprogramowanie do edycji zdjęć? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ fotografia przeszła bardzo długą drogę od momentu pojawienia się programu Photoshop. W dzisiejszych czasach fotografowie potrzebują czegoś więcej niż tylko zwykłego edytora zdjęć. Nie chodzi już tylko o zaznaczenia, maski i warstwy - potrzebujemy narzędzi do edycji niedestrukcyjnej, katalogowania obrazów, przetwarzania surowych danych i korekcji obiektywów. Potrzebujemy nie tylko narzędzi do edycji zdjęć, ale także inspiracji. A wraz z powrotem stylistyki retro fotografia stała się nie tylko korektą techniczną, ale także atmosferą.

Na szczycie naszej listy nadal znajduje się Photoshop, ponieważ jest to narzędzie najczęściej używane przez profesjonalistów i najbardziej znane obecnie oprogramowanie które oprócz edycji zdjęć pomoże nam w grafice komputerowej.

Photoshop ma jednak dość ograniczone możliwości, a oparte na subskrypcji plany firmy Adobe dla programów Photoshop i Lightroom nawet teraz nie są popularne. Photoshop może być najlepszy w tym, co robi, ale może nie być tym, czego potrzebujesz!

grafk komputerowy

Alternatywy dla Photoshopa i dlaczego ich potrzebujesz

Pomimo swojej potężnej reputacji Photoshop jest tylko edytorem zdjęć. To wszystko, co robi. Jeśli chcesz otworzyć plik surowy, musi on najpierw przejść przez Adobe Camera Raw, i choć jest to wliczone w cenę, jest to żmudny dodatkowy proces, którego wiele innych programów nie wymaga. Jeśli chcesz uporządkować swoje zdjęcia (bo kto tego nie robi?), będziesz potrzebować osobnego programu, takiego jak Lightroom (wchodzącego w skład planu fotograficznego Adobe Creative Cloud).

Jednak "photoshopowanie" i organizowanie nie jest jedyną rzeczą, którą fotografowie chcą się zajmować w dzisiejszych czasach. Jeśli potrzebne są zaawansowane efekty czarno-białe, filtry retro/analogowe, fuzja HDR lub jeden z dziesiątków innych specjalistycznych "stylów", często lepiej jest użyć niestandardowej wtyczki lub innej aplikacji.

Pamiętaj, że Photoshop jest przeznaczony także dla artystów, projektantów, wideografów i ilustratorów. W Photoshopie jest wiele narzędzi, których nie będziesz potrzebować, a na narzędzia związane z fotografią w Photoshopie jest niewiele miejsca.

Photoshop jest więc dobry w tym, co robi, ale jego możliwości zaczynają być dość ograniczone. Dlatego też wszystkie pozostałe programy z naszej listy zasługują na długą i uważną obserwację. Wiele z nich jest tańszych, prostszych i mądrzejszych.

Lightroom jest tak potężny, że możesz w ogóle nie potrzebować Photoshopa, Affinity Photo robi wszystko to, co Photoshop za niewielką cenę, Capture One jest podobny do Lightrooma dla profesjonalistów, DxO PhotoLab może sprawić, że rezultaty uzyskiwane za pomocą zwykłych aparatów i obiektywów będą lepsze, niż można sobie wyobrazić, a DxO Nik Collection umożliwia stosowanie efektów i filtrów za pomocą jednego kliknięcia, co zajęłoby czas Photoshopowi.

Najlepsze oprogramowanie do edycji zdjęć w 2022 roku

1. Adobe Photoshop CC 2020

Decyzja firmy Adobe o udostępnieniu programu Photoshop CC wyłącznie w formie subskrypcji nadal budzi kontrowersje. Mimo to Photoshop jest dobry, wydajny i stale ulepszany. Obsługa zaznaczeń, masek i warstw nie ma sobie równych, co sprawia, że jest to idealne narzędzie do tworzenia złożonych obrazów. Mimo że Photoshop jest uważany za skomplikowaną aplikację, w rzeczywistości ma bardzo czysty i przyjemny interfejs. Nie ma trybów dla początkujących, ale na pasku narzędziowym znajdują się wyskakujące animacje, które pokazują, jak działają i do czego służą poszczególne narzędzia. W samym Photoshopie nie ma narzędzi do przeglądania i katalogowania zdjęć, ale ponieważ Lightroom jest dołączany do tych samych planów fotograficznych co Photoshop, nie stanowi to problemu. Sam program Photoshop jest potężny, ale ograniczony; wraz z programem Adobe Lightroom stanowi połowę najpopularniejszego na świecie programu do edycji obrazów 2D.

2. Adobe Photoshop Lightroom Classic/CC

Lightroom to wszechstronny program do katalogowania, przetwarzania i edycji zdjęć, będący doskonałym partnerem Photoshopa. Jeśli Twoja główna praca polega na przetwarzaniu zdjęć, a nie na manipulowaniu nimi, prawdopodobnie w ogóle nie będziesz potrzebować Photoshopa. Firma Adobe jeszcze bardziej zagmatwała sytuację, oddzielając "starego" Lightrooma, obecnie zwanego Lightroom Classic, do przechowywania zdjęć na komputerze stacjonarnym i wprowadzając nowego, lekkiego Lightrooma CC, który przechowuje wszystkie zdjęcia online. W ramach podstawowego planu fotograficznego Adobe dostępne są obie wersje, ale dla nas wersja Classic jest zdecydowanie najlepsza. Umożliwia ona stosowanie ustawień wstępnych za pomocą jednego kliknięcia w czasie stanowiącym ułamek czasu potrzebnego na ręczną edycję w Photoshopie, a ponadto oferuje duży wybór bezpłatnych ustawień wstępnych Lightrooma.

3. Affinity Photo 1.8

Narzekamy, że Photoshop nie potrafi zbyt wiele, ale faktem jest, że dla wielu fotografów ten oldschoolowy edytor zdjęć jest dokładnie tym, czego potrzebują. Affinity Photo zapewnia to samo, ale bez subskrypcji, za jedną, bardzo niską opłatą. Affinity Photo jest sprzedawany w cenie budżetowej, ale posiada narzędzia i funkcje, które mogą bezpośrednio konkurować z Photoshopem. Firma Serif koncentruje się szczególnie na rynku retuszu, oferując narzędzia do klonowania, obróbki i retuszu, narzędzie Inpainting do automatycznego usuwania obiektów oraz specjalny obszar roboczy Liquify do stosowania lokalnych efektów zniekształcania obrazu. Affinity Photo to niezwykle rozbudowany edytor zdjęć, posiadający więcej narzędzi i funkcji, niż można tu wymienić - od mieszania ostrości po wysokiej jakości separację częstotliwości - a wersja 1.8 to darmowa aktualizacja dla dotychczasowych użytkowników, która wprowadza kolejną serię ulepszeń.

4. PhaseOne Capture One Pro 21

Capture One działa zarówno jako narzędzie do rejestrowania i edycji zdjęć z uwięzi dla fotografów studyjnych, którzy pracują w trybie "sesyjnym", jak i jako narzędzie do katalogowania, wyszukiwania i niedestrukcyjnej edycji zdjęć w stylu Lightrooma. Program działa w jednym oknie, a nie w "modułach" w stylu Lightrooma, i ma konfigurowalny zestaw "kart narzędzi". Jedną z kluczowych różnic jest system dopasowania lokalnego oparty na warstwach, który znacznie ułatwia przeglądanie i edytowanie zmian w pracy. Ponadto zawiera on teraz "parametryczne" maski gradientu liniowego i radialnego, które można później edytować. Transformacje w programie Capture One wyglądają płynniej i wyraźniej niż w Lightroomie, a nowa współpraca firmy Phase One z Fujifilm oznacza, że może ona zapewnić prawdopodobnie najlepszą obróbkę zdjęć Fujifilm, jaką można zobaczyć, a także odtworzyć tryby modelowania filmów Fujifilm. Zapowiedziany właśnie program Capture One 21 oferuje usprawnienia szybkości i przepływu pracy, nowe narzędzie Dehaze oraz nowy tryb szybkiej edycji.

grafika komputerowa

5. DxO Nik Collection 3.3

DxO Nik Collection to najnowsza wersja słynnego pakietu Nik, w pełni zaktualizowana o nowy przepływ pracy i nowe narzędzie. Kolekcja Nik zawiera trzy doskonałe i indywidualnie wydajne narzędzia twórcze: Analog Efex Pro jest doskonały do tworzenia efektów analogowych/ciemni, Color Efex Pro to niezwykle wydajny zestaw filtrów do indywidualnego wykorzystania lub łączenia w "receptury", a Silver Efex Pro pozostaje najlepszą wtyczką do cyfrowej fotografii czarno-białej. Viveza jest niezła do "przyciemniania" kolorowych obrazów, HDR Efex Pro jest całkiem przydatny jako narzędzie do łączenia/efektów HDR, a choć Sharpener Pro i Dfine wydają się już dość przestarzałe, nadal mogą być przydatne odpowiednio do wyostrzania obrazu i redukcji szumu. Największą nowością jest jednak pojawienie się funkcji Perspective Efex, która oferuje wydajną korekcję obiektywu i perspektywy, efekty tilt-shift oraz zaawansowaną korekcję zniekształceń szerokokątnych. Wersja 3.3 świętuje 25-lecie istnienia Nik Collection, wprowadzając 25 nowych presetów.

6. DxO PhotoLab 4

DxO PhotoLab zastępuje starą wersję DxO Optics Pro, dodając lokalne narzędzia dostosowywania, pochodzące z przejęcia przez DxO oprogramowania Nik Collection, dzięki czemu stanowi bardziej wydajne rozwiązanie do edycji zdjęć typu "wszystko w jednym". Nowe okno PhotoLibrary służy do przeglądania folderów ze zdjęciami, tworzenia projektów oraz wykonywania podstawowych zadań związanych z filtrowaniem i konserwacją, ale prawdziwą siłą programu PhotoLab jest doskonałe przetwarzanie surowych danych, zadziwiająco skuteczne narzędzie do redukcji szumów PRIME (tylko w wersji Elite), doskonałe lokalne korekty obrazu oraz wydajna (i automatyczna) korekcja obiektywu. Jakość obrazów uzyskiwanych przez PhotoLab nie ma sobie równych. Z drugiej strony, aby uzyskać redukcję szumów PRIME i funkcję ClearView Plus firmy DxO, potrzebna jest droższa wersja Elite, a jeśli chcesz zastosować korekcję perspektywy (wbudowaną w Optics Pro), potrzebujesz wtyczki DxO ViewPoint. Największą nowością w programie PhotoLab 4 jest nowa funkcja redukcji szumów DeepPRIME, która jest jeszcze lepsza niż dotychczasowe narzędzie PRIME i szybsza. To, co potrafi zrobić z surowymi plikami o wysokiej czułości ISO, jest niesamowite i niezrównane.

grafika komputerowa

7. Luminar 4 (Luminar AI wkrótce)

Skylum Luminar to względna nowość w dziedzinie edycji zdjęć, ale już zdążyła zrobić furorę. Jeśli podoba Ci się pomysł wszechstronnego edytora zdjęć, który może zarówno porządkować zdjęcia, jak i edytować je w sposób całkowicie nieniszczący, to dobrze trafiłeś! Obsługuje nawet warstwy obrazu, maski i edycję. Luminar 4 to bardzo wydajny i skuteczny edytor zdjęć średniej klasy, który oferuje bardzo skuteczne narzędzia do edycji sztucznej inteligencji. Filtr AI Zastępowanie nieba jest absolutnie wyjątkowy, a narzędzia do poprawiania portretów są bardziej subtelne i skuteczne, niż można by się spodziewać po wszechstronnym edytorze zdjęć. Luminar 4 łączy w sobie zwykły Luminar i wtyczkę Luminar Flex, dzięki czemu może być używany jako samodzielny program lub jako wtyczka do Photoshopa CC, Lightrooma, Photoshopa Elements lub Apple Photos. Jednak Luminar AI jest nieunikniony i oferuje całkowitą zmianę, skupiając się na efektach i "wzorach" sztucznej inteligencji, automatycznie analizując zdjęcia i oferując wspaniałe efekty.

Komentarze (0)