26


maja

5 najlepszych programów graficznych dla początkujących i profesjonalnych projektantów

W obecnych czasach w Internecie mówi się głównie o IT. Ale nie jest to jedyna dziedzina, która nabiera rozpędu. Grafika, materiały drukowane oraz projektowanie stron internetowych i witryn sprzedażowych to obecnie jedne z najbardziej obiecujących trendów. W dzisiejszym artykule przedstawimy pięć programów graficznych dla początkujących i doświadczonych projektantów.

Figma

Jeden z najpopularniejszych programów dla projektantów stron internetowych. Potrafi wszystko - od przycisków, ikon i innych elementów interfejsu po pełne witryny wielostronicowe z koszykiem na zakupy, złożonymi animacjami i efektami specjalnymi. Figma jest dostępna za darmo dla użytkowników indywidualnych, a za pakiety do użytkowania wieloosobowego trzeba płacić.

Główną zaletą jest możliwość zbiorowego przeglądania projektów i pracy nad nimi w trybie online. W programie Figma projektant nie musi przechowywać plików na komputerze. W przypadku zmian w projekcie nie ma potrzeby zapisywania go za każdym razem od nowa i wysyłania kolejnego pliku do klienta - wystarczy, że zaktualizuje on układ, klikając link i logując się na swoje konto z dowolnego urządzenia.

figma

Zobacz też: Darmowe programy graficzne

Studio InVision

Pełnoprawny, wieloplatformowy program UX/UI do tworzenia interfejsów, elementów stron internetowych, a nawet animacji. Oprogramowanie umożliwia tworzenie prototypów i wdrażanie ostatecznego projektu. Nawigacja jest prosta i znana każdemu, kto miał choć trochę doświadczenia z edytorami graficznymi. Narzędzia aplikacji umożliwiają także tworzenie elementów interaktywnych.

Praca z edytorami grafiki jest znacznie łatwiejsza na urządzeniach z dużym ekranem i dobrym odwzorowaniem kolorów. 16,1-calowy notebook Honor MagicBook 16 jest wyposażony w wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i obsługuje 100% gamy kolorów sRGB. A półbłyszcząca powierzchnia odbija odblaski od słońca lub lamp, które przeszkadzają w pracy.

Adobe Photoshop

Podstawowy i uniwersalny program, z którym każdy projektant ma do czynienia w taki czy inny sposób. Program umożliwia edycję zdjęć i grafiki, a także tworzenie obrazów rastrowych. Interfejs jest intuicyjny i zawiera wiele narzędzi do retuszu i rysowania. Ponadto program Photoshop umożliwia nawet pracę z grafiką trójwymiarową.

Program służy jako profesjonalne narzędzie dla kilku zawodów jednocześnie - fotografów, artystów, ilustratorów, projektantów, a nawet projektantów układów graficznych. Jeśli dopiero zaczynasz pracę jako projektant, warto poznać program Adobe Photoshop, ponieważ prędzej czy później będziesz musiał edytować obraz lub użyć narzędzia, które nie jest dostępne w innych programach.

photoshop

Adobe Illustrator

Oprogramowanie jest przeznaczone dla artystów tworzących ilustracje wektorowe oraz dla projektantów wszelkiego rodzaju. Można go używać do tworzenia plakatów, opakowań produktów, pocztówek, wizytówek i innych materiałów promocyjnych, które następnie można wykorzystać do tworzenia plików przeznaczonych do publikacji w Internecie lub wydrukowania na papierze.

Wszechstronny zestaw narzędzi obejmuje pędzle, czcionki i różne efekty. Illustrator jest zgodny z pozostałym oprogramowaniem firmy Adobe. Jest to zaleta dla każdego, kto pracuje z innymi programami firmy. Przeglądarka Illustrator Browser jest dużym ułatwieniem dla osób pracujących z innymi programami firmy Adobe, ponieważ obsługuje pliki z różnych aplikacji - można łatwo otworzyć dane w formacie PSD lub w innych rozszerzeniach, aby wprowadzić zmiany.

Blender

Ten edytor 3D jest dostępny dla początkujących, ponieważ jest oprogramowaniem otwartym i całkowicie darmowym. Jest on używany przez profesjonalistów pracujących nad szczegółową grafiką 3D, ponieważ jest tak samo bogaty w funkcje i kreatywny, jak jego własne, płatne odpowiedniki.

Pakiet Starter waży mniej niż 100 MB, wymaga jedynie 500 MB wolnego miejsca na dysku, a procesor nie może być starszy niż z roku 2010. Wymagania te pasują nawet do skromnych laptopów, a co dopiero do bardziej wydajnych modeli. 

Komentarze (0)