19


maja

Darmowe programy graficzne

Z reguły kombinacja słów "edytor grafiki" kojarzy się większości ludzi z programami takimi jak: Photoshop, Illustrator, Corel Draw - potężne pakiety graficzne do pracy z grafiką bitmapową i wektorową. Zapytanie W Google "pobierz photoshopa" cieszy się oczekiwaną popularnością, a jego zakup jest uzasadniony tylko dla kogoś, kto zajmuje się grafiką komputerową zawodowo, zarabiając w ten sposób na życie. Czy trzeba szukać pirackich wersji Photoshopa i innych programów graficznych, aby narysować (a raczej wyciąć) avatar na forum lub lekko przerobić swoje zdjęcie? Oczywiście że nie, z pomocą przychodzą darmowe programy graficzne które przedstawimy w tym artykule.

Prawdopodobnie nie potrzebujesz wypróbowywać ich wszystkich: jeśli chcesz czegoś skomplikowanego i funkcjonalnego do grafiki rastrowej i edycji zdjęć, z pomocą przychodzi GIMP, jeśli prostego (ale również funkcjonalnego) do obracania, przycinania i prostej edycji obrazów i zdjęć - Paint.net, jeśli do malowania, tworzenia ilustracji i szkicowania - Krita.

program graficzny

Darmowy edytor grafiki rastrowej GIMP

GIMP to potężny i darmowy edytor obrazów bitmapowych, coś w rodzaju darmowego Photoshopa. Dostępne są zarówno wersje dla systemu Windows, jak i Linux.

Gimp przypomina nieco Photoshopa i umożliwia pracę z warstwami obrazu, korekcją kolorów, maskami, zaznaczeniami i wieloma innymi narzędziami, które są niezbędne do pracy ze zdjęciami i obrazami. Oprogramowanie obsługuje wiele istniejących formatów obrazów oraz wtyczki innych firm. GIMP jest dość trudny do opanowania, ale dzięki wytrwałości można w nim z czasem zrobić wiele (jeśli nie prawie wszystko).

Prosty edytor bitmap Paint.net

Paint.net to kolejny darmowy edytor obrazów (również w języku polskim), który wyróżnia się prostotą, dużą szybkością pracy, a przy tym jest dość funkcjonalny. Nie należy go mylić z edytorem Paint dostarczanym z systemem Windows, ponieważ jest to zupełnie inny program.

Słowo "prosty" w podtytule nie oznacza niewielkiej liczby funkcji do edycji obrazów. Chodzi o łatwość użycia, na przykład w porównaniu z GIMP'em lub z Photoshopem. Edytor obsługuje wtyczki, pracę z warstwami, maski obrazów i ma wszystkie funkcje potrzebne do podstawowej edycji zdjęć, tworzenia własnych awatarów, ikon i innych obrazów.

Krita

Krita jest często wymieniana (ze względu na swój sukces na polu wolnego oprogramowania tego typu) jako edytor graficzny (obsługuje zarówno Windows, jak i Linux oraz MacOS). Może pracować zarówno z grafiką wektorową, jak i bitmapową i jest skierowana do ilustratorów, malarzy i innych użytkowników, którzy szukają programu do rysowania.

Edytor jest dobrze przemyślany i funkcjonalny, więc jeśli potrzebujesz zamiennika dla Illustratora lub Corel Draw, warto się nim zainteresować. Może pracować także z grafiką bitmapową.

Kolejną zaletą programu Krita jest to, że już teraz można znaleźć w Internecie znaczną liczbę lekcji na temat obsługi tego darmowego edytora grafiki, które pomogą w jego opanowaniu.

program graficzny

Sprawdź także: 5 najlepszych programów graficznych dla początkujących i profesjonalnych projektantów

Edytor zdjęć Pinta

Pinta to kolejny godny uwagi, prosty i poręczny darmowy edytor obrazów (bitmap, zdjęć) który obsługuje wszystkie popularne systemy operacyjne.

Zestaw narzędzi i funkcji, a także logika działania edytora zdjęć są bardzo podobne do wczesnych wersji Photoshopa (koniec lat 90. - początek XXI wieku), ale nie oznacza to, że funkcje programu będą niewystarczające, wręcz przeciwnie. Pod względem łatwości obsługi i funkcjonalności Pinta jest porównywalna do wspomnianego wcześniej Paint.neta, edytor nadaje się zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy już coś umieją w zakresie edycji grafiki i wiedzą, do czego mogą wykorzystać kilka warstw, rodzaje mieszania i krzywe.

PhotoScape - do pracy z fotografiami

Najlepszą cechą programu PhotoScape jest to, że można go łatwo zainstalować i uruchomić na większości platform.

PhotoScape potrafi jednak coś więcej: na przykład, dzięki temu programowi można tworzyć kolaże ze zdjęć i animowanych GIF-ów, a wszystko to jest tak zorganizowane, że zrozumie to nawet początkujący użytkownik. Program PhotoScape można pobrać z oficjalnej strony internetowej.

Photo Pos Pro

Jest to jedyny z obecnych w przeglądzie edytorów grafiki, który nie posiada polskojęzycznego interfejsu. Jeśli jednak Twoim zadaniem jest edycja zdjęć, retusz, korekta kolorów, a także masz pewne umiejętności w Photoshopie, polecam zwrócić uwagę i jego darmowy "analog" Photo Pos Pro.

W edytorze tym znajdziesz prawdopodobnie wszystko, co może być potrzebne do wykonania powyższych zadań (narzędzia, nagrywanie akcji, możliwość stosowania warstw, efekty, edycja obrazów). Znajduje się tam również rejestr akcji. A wszystko to jest przedstawione w taki sam sposób, jak w przypadku produktów firmy Adobe.

program graficzny

Edytor wektorów Inkscape

Jeśli chcesz tworzyć ilustracje wektorowe do jakichś celów, możesz także skorzystać z darmowego, otwartego edytora grafiki wektorowej Inkscape.

Darmowy edytor Inkscape udostępnia użytkownikowi wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia grafiki wektorowej i może pomóc w tworzeniu zarówno prostych, jak i złożonych ilustracji, co jednak wymaga pewnego okresu nauki.

Podsumowanie

Oto kilka przykładów najpopularniejszych darmowych edytorów grafiki, które powstały na przestrzeni lat i mogą być używane przez wielu użytkowników zamiast programów Adobe Photoshop czy Illustrator.

Jeśli nie korzystałeś wcześniej z edytorów grafiki (lub robiłeś to w niewielkim stopniu), rozpoczęcie nauki od programów takich jak Gimp czy Krita nie jest złym rozwiązaniem.

Komentarze (0)