24


maja

Darmowe programy warte pobrania

Ogólnie rzecz biorąc, komputer z zainstalowanym systemem Windows jest gotowy do użycia - w systemie jest preinstalowana większość niezbędnych aplikacji, które wystarczają do wykonywania wielu podstawowych zadań. Jeśli jednak używasz komputera do czegoś więcej niż tylko surfowania po Internecie, nieuchronnie napotykasz na pewne ograniczenia - preinstalowane aplikacje systemu Windows nie są tak dobre, jak byś sobie tego życzył, a niektórych narzędzi po prostu brakuje. Ten artykuł jest zbiorem darmowych programów, które należy zainstalować na nowym komputerze lub po ponownej instalacji systemu Windows. Materiał skierowany jest głównie do nowicjuszy, ale na coś nowego mogą też zwrócić uwagę doświadczeni posiadacze komputerów.

microsoft windows

Chrome - najpopularniejsza przeglądarka z największą kolekcją rozszerzeń

Zwykło się żartować, że najważniejszą aplikacją w systemie Windows jest Internet Explorer, ponieważ to właśnie stamtąd użytkownicy pobierają Chrome. Obecnie Microsoft Edge jest preinstalowany w systemach Windows 10 i 11 i jest naprawdę świetną przeglądarką, ale wiele osób nadal woli Chrome ze względu na międzyplatformową synchronizację zakładek, haseł i historii. Ponadto przeglądarka Google obsługuje ogromny katalog rozszerzeń - możesz mieć pewność, że każdy dodatek, który znajdziesz, będzie obsługiwany przez Chrome.

7-Zip to najpotężniejszy archiwizator, który jest zawsze aktualizowany

Wiele osób zna i preferuje program WinRAR, ale jego wybór jest dyskusyjny, ponieważ istnieje całkowicie darmowy program 7-Zip o otwartym kodzie źródłowym. Nie jest to przypadek stworzenia aplikacji przez nieznanego entuzjastę i zapomnienia o niej - archiwizator ten jest regularnie aktualizowany o nowe funkcje.

VLC to najbardziej funkcjonalny odtwarzacz multimedialny

System Windows ma wbudowany odtwarzacz wideo, ale jest on daleki od doskonałości. Po pierwsze, brakuje w nim wielu przydatnych funkcji (np. regulowania szybkości odtwarzania). Po drugie, odtwarzacz Windows nie obsługuje wszystkich formatów, podczas gdy VLC radzi sobie nawet z obrazami Blu-ray. Pochwały dla open-source'owego VLC są długie, ale najłatwiej powiedzieć w skrócie, że jest to najlepszy odtwarzacz multimedialny, jaki istnieje dla Windows i nie tylko.

laptop

qBitTorrent - zaawansowany klient torrentów bez reklam

Torrenty to wygodny sposób wymiany informacji, a zaawansowani posiadacze komputerów wcześniej czy później stają przed koniecznością korzystania z klientów torrentów. Z reguły wiele osób automatycznie wybiera popularny program μTorrent, ale nie jest to dobre rozwiązanie - darmowa wersja ma ograniczenia i reklamy. Bardziej korzystny jest bezpłatny program qBitTorrent, który nie zawiera reklam i ma zaawansowane funkcje (np. strumieniowe przesyłanie multimediów, które w programie μTorrent jest opcją płatną).

AIMP to jeden z najpopularniejszych odtwarzaczy, który został zaktualizowany

Prawdopodobnie AIMP jest najpopularniejszym odtwarzaczem muzyki w systemie Windows, a w 2021 roku otrzymał największą od 6 lat aktualizację, która wprowadziła nowy wygląd z elementami Fluent Design z systemu Windows 11. Funkcjonalność jest nadal dostępna, a miniodtwarzacz, wtyczki, sortowanie plików, radio internetowe i inne funkcje są nadal obsługiwane.

Acrobat Reader - bardzo stary, ale sprawdzony czytnik plików PDF

Każda nowoczesna przeglądarka obsługuje otwieranie plików PDF, ale w przeglądarce internetowej ta funkcja jest bardzo ograniczona. Jeśli chcesz precyzyjnie pracować z dokumentami PDF, edytując je, zostawiając komentarze lub zaznaczając tekst wirtualnym znacznikiem, potrzebujesz w pełni funkcjonalnego narzędzia. Adobe Acrobat Reader jest najpopularniejszy, a zarazem najbardziej zaawansowany, ale trzeba być przygotowanym na to, że niektóre funkcje są dostępne tylko za opłatą.

FreeOffice - alternatywa dla pakietu Microsoft Office o takim samym wyglądzie

Jeśli chodzi o pakiet biurowy, nikt nawet nie bierze pod uwagę analogów pakietu Microsoft Office: mogą one być równie funkcjonalne, ale wszyscy są tak przyzwyczajeni do programów Word i Excel, że nie mają ochoty uczyć się ich obsługi. Wiedząc o tym, programiści FreeOffice stworzyli swój darmowy produkt o niemal identycznym wyglądzie jak MS Office - jest to główna cecha tego narzędzia.

Wise Program Uninstaller - Narzędzie do całkowitego usuwania aplikacji i czyszczenia "ogonów"

Gdy programy są odinstalowywane za pomocą standardowych narzędzi systemu Windows, mogą pozostawić po sobie ogon w postaci plików w pamięci masowej i wpisów w rejestrze - co nie prowadzi do niczego dobrego, ponieważ z czasem system tylko się zapycha i nie działa już tak dobrze, jak w pierwszych miesiącach. Co więcej, czasami programy po prostu nie dają się odinstalować. Rozwiązaniem jest użycie specjalnych narzędzi do odinstalowywania aplikacji, a doskonałym rozwiązaniem jest program Wise Program Uninstaller.

Krita to potężna alternatywa dla programu Photoshop

Photoshop jest już powszechnie znany, ale na rynku jest kilka godnych polecenia alternatyw (a co najważniejsze - darmowych). Krita jest nie tylko darmowa, ale ma też otwarte oprogramowanie i jest zaprojektowana w stylu swoich największych wzorców. Oczywiście nie ma on wszystkich niezliczonych funkcji, które oferuje bardzo drogi Photoshop, ale ma wszystkie podstawowe narzędzia do tworzenia grafiki komputerowej dla użytkowników nieprofesjonalnych.

mężczyzna przy komputerze

CCleaner to przydatne narzędzie, które oczyszcza system z zanieczyszczeń

Bez względu na to, jak zaawansowane są systemy operacyjne, z czasem zostaną one zaśmiecone różnymi plikami tymczasowymi i innymi odpadami. Na rynku dostępnych jest wiele programów, które obiecują oczyścić komputer z tych wszystkich zanieczyszczeń, ale spośród darmowych opcji wszystkie, z wyjątkiem CCleaner, wydają się wątpliwe. Ten program w wersji bezpłatnej ma pewne ograniczenia (na przykład nie można skonfigurować automatycznego skanowania według harmonogramu), ale podstawowa funkcja ręcznego oczyszczania komputera ze śmieci sprawdza się doskonale.

Komentarze (0)