25


maja

Złośliwe oprogramowanie - co to jest?

Komputery z systemem Windows i Mac, laptopy, smartfony i tablety są stale zagrożone przez rosnącą liczbę złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń bezpieczeństwa.

Pierwszym krokiem do ochrony urządzeń i aktywności w sieci jest zapoznanie się z głównymi kategoriami złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń.

Co to jest złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie to ogólny termin określający dowolny rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest uszkodzenie lub wykorzystanie programowalnego urządzenia, usługi lub sieci. Cyberprzestępcy zazwyczaj wykorzystują je do pozyskiwania danych, które mogą wykorzystać do uzyskania korzyści finansowych od ofiar. Dane te mogą obejmować różne informacje, od danych finansowych po dokumentację medyczną, wiadomości e-mail i hasła - każda informacja może zostać narażona na niebezpieczeństwo.

złośliwe oprogramowanie

Dlaczego cyberprzestępcy używają złośliwego oprogramowania?

Złośliwe oprogramowanie obejmuje wszystkie rodzaje złośliwego oprogramowania, w tym wirusy, a cyberprzestępcy wykorzystują je z wielu powodów, takich jak:

 • Podstępne nakłonienie ofiary do podania danych osobowych w celu ich kradzieży
 • Kradzież karty kredytowej lub innych danych finansowych użytkownika
 • Przejęcie kontroli nad kilkoma komputerami w celu przeprowadzenia ataków DoS przeciwko innym sieciom
 • Zainfekowanie komputerów i wykorzystanie ich do wydobywania bitcoinów lub innych kryptowalut

Jak rozprzestrzenia się złośliwe oprogramowanie?

Od czasu ich pojawienia się ponad 30 lat temu, pojawiło się kilka metod ataku złośliwym oprogramowaniem. Należą do nich załączniki wiadomości e-mail, złośliwe reklamy na popularnych stronach internetowych, instalowanie fałszywego oprogramowania, zainfekowane pamięci USB i aplikacje, wiadomości phishingowe, a nawet wiadomości SMS.

złośliwe oprogramowanie

Jakie są rodzaje złośliwego oprogramowania?

Niestety, istnieje wiele rodzajów złośliwego oprogramowania, ale poznanie różnych jego typów jest jednym ze sposobów ochrony danych i urządzeń:

Wirusy

Wirusy zazwyczaj dostają się do komputera w postaci załącznika do wiadomości e-mail, który zawiera ładunek roboczy wirusa lub fragment złośliwego oprogramowania wykonującego szkodliwe działanie. Po otwarciu pliku przez ofiarę, urządzenie zostaje zainfekowane.

Ransomware

Jednym z najbardziej lukratywnych, a tym samym najpopularniejszych wśród cyberprzestępców rodzajów złośliwego oprogramowania jest oprogramowanie ransomware. Są one instalowane na komputerze ofiary, szyfrują pliki, a następnie żądają okupu (zwykle w Bitcoinach) za zwrot tych danych użytkownikowi.

Pseudoantywirusy

Pseudoantywirusy sprawiają wrażenie, że komputer lub smartfon jest zainfekowany, aby nakłonić ofiary do zakupu fałszywej aplikacji. Zazwyczaj po zainfekowaniu nieuczciwym programem antywirusowym podczas przeglądania stron internetowych pojawia się przerażający komunikat wyskakujący: "Ostrzeżenie! Twój komputer jest zainfekowany" lub "Masz wirusa!". Cyberprzestępcy wykorzystują te programy i nieetyczne techniki reklamowe, aby nakłonić użytkowników do zakupu nieuczciwych aplikacji.

Robaki

Robaki mogą replikować się z komputera na komputer, zwykle wykorzystując lukę w zabezpieczeniach oprogramowania lub systemu operacyjnego, a do działania nie wymagają interakcji z użytkownikiem.

Oprogramowanie szpiegujące

Oprogramowanie szpiegujące to oprogramowanie instalowane na komputerze, którego istnienia użytkownik nie jest zwykle świadom, a które uzyskuje dostęp do informacji osobistych lub wzorców zachowań użytkownika i przekazuje je. Oprogramowanie szpiegowskie umożliwia swoim właścicielom monitorowanie wszystkich form komunikacji na urządzeniu ofiary. Oprogramowanie szpiegowskie jest często wykorzystywane przez organy ścigania, agencje rządowe i organizacje zajmujące się bezpieczeństwem informacji do weryfikowania i monitorowania komunikacji w środowisku poufnym lub podczas dochodzenia. Oprogramowanie szpiegujące jest jednak dostępne także dla konsumentów, umożliwiając im szpiegowanie współmałżonków, dzieci i pracowników.

Konie trojańskie

Konie trojańskie podszywają się pod niewinne aplikacje, nakłaniając użytkowników do ich pobierania i używania. Po uruchomieniu mogą one wykradać dane osobowe, powodować awarię urządzenia, szpiegować działania użytkownika, a nawet przeprowadzać ataki.

Adware

Adware wyświetla użytkownikom niechciane reklamy: zwykle migające reklamy lub wyskakujące okienka pojawiają się, gdy użytkownik wykonuje określone działanie. Oprogramowanie typu adware jest często instalowane w zamian za inną usługę, np. prawo do korzystania z programu bez płacenia za niego.

Złośliwe oprogramowanie bez plików

Złośliwe oprogramowanie bez plików to rodzaj złośliwego oprogramowania, które do infekowania komputera wykorzystuje bezpieczne programy. Bezplikowe ataki złośliwego oprogramowania na rejestr nie pozostawiają złośliwych plików i procesów do skanowania i wykrywania. Są one niezależne od plików i nie pozostawiają śladów, co utrudnia ich wykrycie i usunięcie.

złośliwe oprogramowanie

Jak sprawdzić, czy moje urządzenie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem?

Najczęstsze oznaki, że komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, to:

 • Niska wydajność komputera
 • Przekierowania przeglądarki, czyli sytuacje, w których przeglądarka przekierowuje użytkownika na strony internetowe, których użytkownik nie zamierzał odwiedzać
 • Ostrzeżenia o infekcji, którym często towarzyszy oferta zakupu oprogramowania mającego zaradzić sytuacji
 • Problemy z włączaniem i wyłączaniem komputera
 • Częste wyskakujące okienka reklamowe

Im więcej takich typowych objawów wystąpi, tym większe prawdopodobieństwo, że komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Najbardziej oczywistymi oznakami zainfekowania komputera są przekierowania przeglądarki oraz duża liczba wyskakujących okien z informacją o obecności wirusa.

Jak mogę się chronić przed złośliwym oprogramowaniem?

Chociaż istnieje wiele rodzajów złośliwego oprogramowania, dobra wiadomość jest taka, że istnieje równie wiele sposobów ochrony przed nim. Zapoznaj się z tymi pomocnymi wskazówkami:

Ochrona urządzeń

 • Należy regularnie aktualizować system operacyjny i aplikacje. Cyberprzestępcy szukają luk w starym lub nieaktualnym oprogramowaniu, dlatego należy instalować aktualizacje, gdy tylko staną się dostępne.
 • Nigdy nie klikaj łączy w oknach wyskakujących. Wystarczy zamknąć wiadomość, klikając symbol "X" w górnym rogu, i opuścić witrynę, z której ją wysłano.
 • Ogranicz liczbę aplikacji na swoich urządzeniach. Instaluj tylko te aplikacje, które są Ci potrzebne i z których będziesz regularnie korzystać. A jeśli nie używasz już aplikacji, usuń ją.
 • Pobierz na swój komputer program antywirusowy.

Zachowaj czujność podczas przeglądania stron internetowych

 • Nie klikaj na linki, o których nie masz pojęcia. Jeśli łącze w wiadomości e-mail, serwisie społecznościowym lub wiadomości tekstowej wygląda podejrzanie, nie klikaj go.
 • Należy uważać na wiadomości e-mail z prośbą o podanie danych osobowych. Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail podającą się za wiadomość z banku i proszącą o kliknięcie linku w celu zresetowania hasła lub zalogowania się na konto, nigdy tego nie rób. Przejdź bezpośrednio na stronę swojej bankowości internetowej i zaloguj się tam.
 • Unikaj niezabezpieczonych witryn, takich jak te, które oferują darmowe wygaszacze ekranu.

złośliwe oprogramowanie

Zwracaj uwagę na pobieranie plików i zakup innego oprogramowania

 • Oprogramowanie zabezpieczające należy kupować tylko od renomowanych firm, w oficjalnej witrynie lub u sprzedawców.
 • Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów. Oprogramowanie szpiegujące można znaleźć w oficjalnych sklepach z aplikacjami, ale dobrze prosperuje ono w nieznanych sklepach stron trzecich, które sprzedają nieoficjalne aplikacje. Pobierając aplikacje na niezabezpieczone lub administrowane urządzenia, omijasz wbudowane zabezpieczenia i w zasadzie oddajesz dane swojego urządzenia w ręce obcej osoby.

Przeprowadzaj regularne kontrole

 • Jeśli obawiasz się, że Twoje urządzenie może być zainfekowane, sprawdź je za pomocą oprogramowania zabezpieczającego zainstalowanego na Twoim urządzeniu.
 • Regularnie sprawdzaj swoje konta bankowe i raporty kredytowe.

Dzięki tym wskazówkom i stosowaniu niezawodnego oprogramowania zabezpieczającego można chronić dane i urządzenia przed wszystkimi rodzajami złośliwego oprogramowania. 

Tytuł

Podtytuł

Opis

Komentarze (0)