31


maja

Oprogramowanie antywirusowe - jakie wybrać?

Jaki jest najlepszy program antywirusowy dla systemu Windows spośród wielu dostępnych na rynku? W dzisiejszym artykule dowiemy się, jak wybrać odpowiedni program antywirusowy. Który program antywirusowy stanowi najlepszą ochronę dla użytkownika końcowego?

Dobry program antywirusowy to absolutna podstawa bezpieczeństwa naszych danych. Odpowiedni program antywirusowy nie tylko wykrywa złośliwe oprogramowanie, ale także zapewnia znacznie szerszy zakres ochrony.

Istnieje wiele możliwości. Wiele takich programów jest płatnych, ale możliwe jest znalezienie darmowego programu antywirusowego, który zapewni nam zadowalający poziom bezpieczeństwa komputera.

antywirus

Zainstalowanie na komputerze więcej niż jednego programu antywirusowego

Należy zdawać sobie sprawę, że zainstalowanie na komputerze więcej niż jednego programu antywirusowego może spowodować nieprawidłowe działanie systemu, a w najgorszym przypadku konieczna będzie ponowna instalacja systemu Windows. Niebezpieczne jest instalowanie więcej niż dwóch antywirusów - każdy z nich walczy o swoją dominację w systemie komputerowym i identyfikuje pozostałe jako złośliwe oprogramowanie.

Wybór najlepszego oprogramowania antywirusowego

Który z nich jest lepszy? Jak wybrać program antywirusowy? Prostym rozwiązaniem jest wybranie spośród możliwych ofert tej, która jest odpowiednia dla Ciebie, poprzez wypróbowanie jej w praktyce.

Po usunięciu poprzedniego programu antywirusowego będziesz mógł przetestować wszystkie inne antywirusy jeden po drugim i dopiero wtedy zdecydować, który z nich wybrać.

Praktycznie wszystkie laboratoria antywirusowe oferują trzydziestodniowy bezpłatny okres próbny w celu zapoznania użytkownika z ich oprogramowaniem, co pozwala na przeprowadzenie pełnego testu.

Moc komputera również odgrywa rolę w bezbłędnym wyborze programu antywirusowego. Jeśli komputer jest słaby, lepiej przetestować antywirusy, które zużywają mało pamięci RAM, aby nie przeciążać systemu.

Jeśli komputer ma stałe połączenie z Internetem - należy wybrać program antywirusowy wyposażony w zaporę sieciową, która chroni przed dostępem do złośliwych witryn.

Przy wyborze programu antywirusowego można kierować się ocenami antywirusów i oprogramowania antywirusowego, które są przeprowadzane przez niezależne laboratoria. Można tam również zapoznać się z danymi dotyczącymi rzeczywistej skuteczności interesującego nas produktu antywirusowego.

bezpieczeństwo

Płatny lub bezpłatny program antywirusowy

Najpierw upewnijmy się, że wersja bezpłatna spełni wszystkie nasze oczekiwania. Często twierdzi się, że wiodące darmowe antywirusy pod względem skuteczności niewiele ustępują płatnym programom.

Jest w tym trochę prawdy, ale w tym momencie warto się zastanowić, czy chcemy ryzykować, że ta niewielka różnica pozwoli groźnemu wirusowi prześlizgnąć się przez mechanizmy obronne naszego komputera.

Wybierając między płatnym a bezpłatnym programem antywirusowym, sam zdecyduj, jak wiele informacji na Twoim komputerze jest dla Ciebie ważnych.

Jeśli płacisz za program antywirusowy, masz prawo oczekiwać najwyższej klasy pomocy technicznej i szybkiego rozwiązania problemów z komputerem. Jeśli używasz darmowego programu antywirusowego, najprawdopodobniej nie otrzymasz pomocy technicznej.

Jeśli zdecydujesz się na bezpłatne oprogramowanie antywirusowe, nie instaluj wątpliwych i mało znanych programów antywirusowych. Istnieje niebezpieczeństwo, że nie będą one chronić komputera przed wirusami.

Kiedy warto wybrać darmowy program antywirusowy?

Jeśli na komputerze przechowywane są głównie filmy, zdjęcia rodzinne i mniej ważne pliki, można bez obaw zdecydować się na bezpłatne rozwiązanie. Warto również wiedzieć, że płatne programy antywirusowe oferują zwykle znacznie szerszy zakres usług niż tylko wykrywanie złośliwego oprogramowania.

Ponadto ich producenci oferują swoim klientom wsparcie techniczne. Użytkownicy darmowych programów antywirusowych często mogą szukać pomocy jedynie na forach internetowych.

Wybór spośród bezpłatnych programów antywirusowych

  • Avast! Free Antivirus to program antywirusowy, który często przewyższa funkcjonalnością wiele płatnych programów konkurencji i zapewnia minimalną wymaganą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i programami szpiegującymi.

  • Program AVG Anti-Virus Free uzyskał doskonałe wyniki w niezależnych testach.

  • Avira Antivirus to jeden z najpopularniejszych antywirusów. Stosunkowo skromne oprogramowanie antywirusowe firmy Avira, które nie zużywa zbyt wiele zasobów systemowych.

  • Comodo Antivirus Stosunkowo rzadko używany program antywirusowy z interfejsem w języku angielskim. Lokalizowanie i usuwanie wirusów, trojanów i robaków na komputerach domowych i w sieciach lokalnych.

haker

Kiedy kupić program antywirusowy?

Jeśli na dysku twardym znajdują się bardzo ważne informacje firmowe lub komputer jest Twoim głównym narzędziem pracy, zdecydowanie warto postawić na bezpieczeństwo związane z płatnym programem antywirusowym.

Warto również wspomnieć o konieczności zabezpieczenia danych osobowych naszych klientów i kontrahentów. Ustawa stawia bezpieczeństwo danych osobowych na pierwszym miejscu i przewiduje surowe kary dla osób i firm, które nie wywiążą się ze swoich obowiązków i dopuszczą do wycieku danych.

Jaki płatny program antywirusowy wybrać?

  • Kaspersky Anti-Virus jest jednym z najbardziej znanych programów antywirusowych. Wersja próbna programu trwa 30 dni. Uznany za najlepszy produkt roku 2011 przez niezależne laboratorium testowe AV-Comparatives.

  • ESET NOD32 Antivirus to jeden z wiodących producentów oprogramowania antywirusowego. Posiada tryb demonstracyjny. Niezawodne rozwiązanie zapewniające ochronę systemu przed złośliwym oprogramowaniem, trojanami, programami szpiegującymi, potencjalnie niebezpiecznym oprogramowaniem, atakami typu phishing i rootkitami.

  • Dr.Web Anti-virus to popularny program antywirusowy używany przez większość użytkowników. Dostępna jest jednomiesięczna wersja próbna. Skaner antywirusowy Dr.Web CureIt! jest niezwykle popularnym darmowym narzędziem antywirusowym.

  • Program Panda Antivirus Pro nie jest tak popularny jak jego poprzednicy, ale znalazł swoich użytkowników dzięki prostemu, intuicyjnemu interfejsowi. Posiada również tryb demonstracyjny.

Spośród nich należy zawsze pamiętać, że najlepszy program antywirusowy jest bezpośrednią ręką użytkownika. Moda na antywirusy jest zmienna, więc jak to się mówi, sam decydujesz o gustach i kolorach. Nie zapomnij czasami przetestować komputera przy użyciu innego oprogramowania antywirusowego, aby upewnić się, że dokonałeś właściwego wyboru.

Komentarze (0)