24


września

Jaki system operacyjny wybrać?

​Użytkownicy komputerów i niektórych urządzeń mobilnych wcale nie są skazani na platformę, którą przewidział producent sprzętu. Dysponując odpowiednią wiedzą można zmienić OS, pod kontrolą którego działa pecet, laptop, smartfon i tablet. Jaki  system operacyjny wybrać? Zacznijmy od absolutnych podstaw.

Co to jest system operacyjny?

System operacyjny (OS) to nic innego, jak wirtualne środowisko programów składających się na platformę bazową, która warunkuje działanie urządzenia. Brzmi skomplikowanie? Zatem uprośćmy nieco tę definicję. 

Pod pojęciem systemu operacyjnego kryje się coś w rodzaju głównego programu, który odpowiada za zarządzanie dosłownie wszystkimi procesami realizowanymi przez komputer, tablet, smartfon, smartwatch i inne tego typu urządzenia. To właśnie OS umożliwia instalację innych programów oraz korzystanie z nich, jak i z zasobów przestrzeni dyskowej.

Jak sprawdzić system operacyjny?

Początkowi użytkownicy sprzętu komputerowego i mobilnego nie zawsze są świadomi, jaka platforma napędza ich urządzenie. Można to jednak łatwo sprawdzić. Sama nazwa systemu wyświetla się już podczas rozruchu komputera lub smartfona. Bardziej szczegółowe informacje na temat OS-u są ukryte w ustawieniach systemowych. Trzeba szukać zakładki "informacje o systemie" (lub podobnej, zależnie od platformy). To właśnie tam określone są wszelkie szczegóły, jak wersja oprogramowania czy poziom zabezpieczeń systemowych.

System operacyjny - Windows

Najpopularniejszą platformą dedykowaną dla komputerów osobistych i przenośnych jest MS Windows. Jak wskazują dane statystyczne, większość urządzeń na całym świecie pracuje pod kontrolą właśnie tej platformy.

Co zadecydowało o niebywałej popularności Windowsa? Przede wszystkim uniwersalność. Ta platforma nie została stworzona z myślą o sprzęcie jednej marki (jak ma to miejsce np. w przypadku platformy MacOS). Może korzystać z niej każdy producent, który wykupi stosowną licencję. 

System operacyjny - Linux

Najpopularniejszą alternatywą dla Windowsa jest Linux. Pod tą nazwą kryje się nie jedna platforma, a cały konglomerat darmowych OS-ów, tworzonych przez środowisko miłośników nowoczesnych technologii.

Przez lata Linux uchodził za platformę dla profesjonalnych użytkowników. Przemawiał za tym stopień skomplikowania obsługi tego systemu. Dziś dostępnych jest wiele intuicyjnych dystrybucji Linuxa, które swoją funkcjonalnością nie ustępują Windowsowi. 

Jak zaktualizować system operacyjny Android?

W środowisku urządzeń mobilnych wiodącą platformą jest Android. System z logo zielonego robota jest platformą otwartoźródłową, co oznacza, że każdy producent może implementować ją na swoim sprzęcie bez żadnych ograniczeń. Przekłada się to na znaczną fragmentację systemu, a to z kolei nie sprzyja regularnym aktualizacjom.

Większość użytkowników Androida polega na aktualizacjach OTA, czyli dostarczanych przez producenta wprost na telefon. To najprostszy sposób na zaktualizowanie platformy od Google. Alternatywnie można zainstalować aktualizację za pośrednictwem komputera (oprogramowanie dostarcza producent), jednak w obu przypadkach użytkownik jest skazany na czekanie aż aktualizacja zostanie udostępniona. Ten problem można jednak obejść.

Wiele urządzeń z Androidem można zrootować, czyli uzyskać w nich dostęp do jądra systemu. Ta operacja daje możliwość wykonania aktualizacji nawet gdy ta nie została jeszcze udostępniona dla naszego regiony (pliki instalacyjne dla innych regionów zwykle można znaleźć w sieci). Inna ewentualność to zmiana systemu poprzez instalację customowego ROM-u, czyli najnowszej wersji Androida głęboko zmodyfikowanej przez pasjonatów tego systemu. Jest to jednak operacja ryzykowna, którą każdy użytkownik wykonuje na własną odpowiedzialność.  

Jak zmienić system operacyjny?

Tak samo ryzykowna jest zmiana systemu operacyjnego na komputerze. Jeżeli chcemy np. zainstalować Linuxa na dysku systemowym Windowsa, lepiej zlecić to profesjonalnemu serwisowi, bowiem niektóre operacje są nieodwracalne, a nawet niewielki błąd może sprawić, że komputer nie będzie nadawał się do użytku.

Tytuł

Podtytuł

Opis

Komentarze (0)