10


września

Grafika wektorowa - popularne programy

Grafika wektorowa - nazywana także grafiką obiektową - jest rodzajem grafiki komputerowej. Co więcej, to jeden z dwóch najpopularniejszych jej rodzajów. W tej chwili grafika komputerowa jest szalenie popularna, a zawodowi, utalentowani graficy bardzo poszukiwani. Grafika zajmuje się cyfrową syntezą i manipulacją treści wizualnych. Służą do tego różnego rodzaju programy, których poprawne wykorzystanie pozwala uzyskać niesamowite efekty. Widzimy je później na różnego rodzaju plakatach reklamowych, w reklamach w TV, w filmach, serialach, na stronach internetowych - wykorzystanie jest naprawdę szerokie. Podstawowy podział rozróżnia jednak grafikę wektorową i rastrową, a osoby, które chciałyby zająć się nią - czy to hobbystycznie, czy też zawodowo - muszą znać ten podział i wiedzieć czego dotyczy. Czym więc jest grafika wektorowa i jakie popularne programy do jej tworzenia znamy?

Czym jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa to taki rodzaj grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest przy pomocy figur geometrycznych, albo brył geometrycznych. Ten pierwszy rodzaj występuje, gdy mówimy o grafice 2D, a ten drugi o grafice 3D. Bryły lub figury umiejscowione są w pewnym układzie współrzędnych, który jest albo dwuwymiarowy, albo trójwymiarowy - w zależności od konkretnego wyboru. Ta wersja grafiki komputerowej opiera się w dużej mierze na matematyce. Grafiki składają się bowiem z brył, figur, krzywych, linii, punktów - i mają one swoje konkretne miejsce w układzie współrzędnych. 

Grafika wektorowa a rastrowa

Grafika wektorowa i rastrowa to 2 podstawowe rodzaje grafiki komputerowej, które z jednej strony są do siebie niezwykle podobne, ale każdy fachowiec zdaje sobie sprawę, że znacząco się od siebie różnią. Zapis konkretnych punktów, składających się na grafikę, w układzie współrzędnych sprawia, że obraz tej jest w pełni skalowalny. Co to znaczy? Że można go powiększać lub zmniejszać, a także zmieniać jego proporcje i sama grafika na tym nie ucierpi. Jeśli więc jakiś plik trzeba będzie powiększyć, w przypadku grafiki rastrowej widoczne staną się piksele - co nie będzie niestety prezentować się estetycznie. W przypadku grafiki wektorowej duże zbliżenie spowoduje uwidocznienie ostrych kształtów, które składają się na poszczególne figury geometryczne. Jakość będzie jednak bardzo dobra - wszystko będzie wyraźne. Właśnie dlatego graficy lubią korzystać z popularnych programów do tworzenia grafik wektorowych. 

Zaletą tego rozwiązania jest również niewielki rozmiar plików, dobra konwersja do grafiki rastrowej oraz zapamiętywanie parametrów i atrybutów obiektów. Jeśli zaś chodzi o wady, dotyczą one na przykład cieniowania, które lepsze jest w grafikach rastrowych. Co za tym idzie, obrazy które mają prezentować się bardzo realistycznie, są tu trudne do uzyskania i bardzo złożone. Jeśli więc chodzi o zaprezentowanie w konkretnej grafice dużej liczby szczegółów, rozsądniej będzie wybrać typ rastrowy. Jeśli jednak ktoś chce wykonać na przykład jakąś infografikę, logo, wizytówkę, ilustrację czy billboard reklamowy, powinien skorzystać z programów do tworzenia grafiki wektorowej. 

Grafika wektorowa - programy

Istnieją różne - mniej lub bardziej popularne - programy, przeznaczone do tworzenia grafik wektorowych. Do najbardziej znanych i lubianych należą:

  • Adobe Illustrator CC - to rozbudowany program graficzny od firmy Adobe Inc., dostępny na platformy Windows i macOS. W tej chwili użytkownicy mają możliwość korzystania z dodatkowych funkcji, jak zapisywanie dokumentów w chmurze, renderowanie w czasie rzeczywistym, kopiowanie i wklejanie kompozycji itp. Program pozwala na uzyskanie wyraźnych, dokładnych grafik w doskonałej jakości, które można dowolnie powiększać. 
  • CorelDraw - to program kanadyjskiej firmy Corel Corporation. W kolejnych latach powstały kolejne, coraz bardziej rozwinięte wersje tego programu, pozwalające uzyskiwać jeszcze lepsze efekty graficzne. Wersja 2019 posiada między innymi nowoczesne szablony i narzędzia do rysowania, jak też ulepszenia między innymi w zakresie zarządzania zasobami cyfrowymi czy w wydruku seryjnym. 

Tytuł

Podtytuł

Opis

Podobne

Komentarze (0)