21


września

Zarządzaj z łatwością swoim telefonem

Zarządzanie danymi zgromadzonymi w pamięci smartfona staje się coraz łatwiejsze, nie zmienia to jednak faktu, że natywnie instalowanym rozwiązaniom wciąż jeszcze daleko jest do doskonałości. W repozytoriach najpopularniejszych systemów mobilnych nie brakuje jednak aplikacji, które czynią ten proces znacznie łatwiejszym i przyjemniejszym.

Jak przenieść dane na nowy telefon?

Wymiana telefonu na nowszy to zapowiedź lepszych wrażeń z użytkowania urządzenia, jednak zanim zaczniemy cieszyć się nowym nabytkiem, trzeba będzie przebrnąć przez proces przenoszenia wszystkich danych ze starego smartfona. Droga przez mękę? Otóż, niekoniecznie.

Google i Apple oferują w swoich platformach własne rozwiązania do przenoszenia danych. Rzecz w tym, że oba to nic innego, jak usługa w chmurze. To stwarza istotne ograniczenia, które nie wynikają wyłącznie z pojemności wirtualnego dysku (która w opcji darmowej w obu przypadkach jest dość skromna), ale także z konieczności poświęcenia danych przydzielonych nam przez operatora sieci w ramach abonamentu. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy pamięć naszego smartfona jest zapełniona choćby w 80 proc. W przypadku niektórych osób będzie to oznaczało konieczność przeniesienia nawet 100 GB i więcej.

Zarządzanie telefonem - Android i iOS

W przypadku platformy iOS, sam proces przenoszenia danych (choć dość mocno ograniczony) nie jest specjalnie skomplikowany. Wynika to z faktu, że mobilna platforma giganta z Cupertino jest dedykowana wyłącznie dla niewielkiej garstki urządzeń z logo nadgryzionego jabłka. 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku Androida. Tutaj należy się liczyć z tym, że z otwartoźródłowej platformy od Google korzystają setki producentów sprzętu mobilnego, z których większość stosuje dodatkowo własne nakładki systemowe, a co za tym idzie - także autorskie rozwiązania w kwestii zarządzania telefonem. Niektóre działają lepiej, inne gorzej, jeszcze inne mogą transferować dany wyłącznie w obrębie telefonów danej marki. Nie należy zatem dziwić się, że to z pozoru łatwe zadanie może przerosnąć przeciętnego użytkownika.

Zarzadzanie telefonem przez komputer

Więc może zarządzanie telefonem przez komputer? Apple słynie przecież ze świetnej synchronizacji urządzeń w obszarze swojego ekosystemu. Android z kolei coraz lepiej "dogaduje się" z Windowsem - jakiś czas temu Microsoft wypuścił program, który w założeniu ma naśladować możliwości komunikacji iOS-a z MacOS-em. Poza tym zawsze można połączyć telefon z komputerem za pośrednictwem odpowiedniego przewodu. 

Żadne z tych rozwiązań nie sprawdzi się jednak zbyt dobrze. Wynika to z faktu, że w ten sposób przeniesiemy jedynie pliki multimedialne zapisane w pamięci telefonu - zdjęcia, filmy, utwory muzyczne itp. O synchronizacji aplikacji, haseł czy ustawień systemowych nie ma mowy. 

Zarządzanie telefonem - programy

Aby bezproblemowo przebrnąć przez proces synchronizacji danych między nowym a starym urządzeniem, warto sięgnąć po oprogramowanie zewnętrznych dostawców. Na tym polu szczególnie wyróżnia się aplikacja AnyTrans.

AnyTrans for Android

Obecnie w repozytorium Google Play ta aplikacja funkcjonuje pod nazwą SyncTrans. W kwestii zarządzania danymi, to prawdziwy "kombajn". Aplikacja korzysta z łączności bezprzewodowej WiFi, co zapewnia nie tylko stabilniejsze, ale i szybsze połączenie niż konkurencyjne rozwiązania opierające się o łączność Bluetooth. Z pomocą AnyTrans nie tylko błyskawicznie wyślemy pojedyncze pliki, kluczową funkcją jest "klonowanie" telefonu. Co istotne, aplikacja umożliwia komunikację między wszystkimi platformami, więc bez trudu można przenieść dane nawet w przypadku wymiany Androida na iPhone'a. 

AnyTrans for iOS

Aplikacja jest też dostępna do pobrania w repozytorium AppStore. Użytkownicy smartfonów z logo nadgryzionego jabłka doceniają przede wszystkim możliwość łatwego wykonywania kopii zapasowej, nie tylko zawartości pamięci telefonu, ale i iTunes. 

Tytuł

Podtytuł

Opis

Komentarze (0)