30


sierpnia

Wzmacniacz czy amplituner - co wybrać?

Nie jesteś pewien różnic pomiędzy tymi dwoma urządzeniami lub tego, którego potrzebujesz do swojego systemu? Nasz blog ma dla Ciebie odpowiedzi...

Jeśli jest jedna rzecz, którą przemysł audio uczynił formą sztuki, to jest to używanie terminologii, która oznacza prawie... ale nie całkiem to samo. Dobrym tego przykładem są terminy "wzmacniacz" i "amplituner". Czasami może się wydawać, że są to całkowicie wymienne terminy, ale istnieją między nimi różnice. Mamy zamiar pokryć je, aby zobaczyć, który z nich jest najlepszy dla Ciebie.

Wzmacniacz jest urządzeniem, które zamienia niskonapięciowe sygnały z urządzeń źródłowych w sygnał o wystarczającym wzmocnieniu, aby można go było użyć do zasilania pary głośników. Funkcje wzmacniacza mogą być podzielone na dwie główne sekcje. Pierwsza z nich pozwala na zestawienie i selekcję wielu wejść oraz wybór wymaganego poziomu wzmocnienia i jest ogólnie określana jako przedwzmacniacz. Druga sekcja wykonuje "ciężką pracę" i dodaje wzmocnienie do sygnałów w celu wykorzystania ich do zasilania pary głośników. Jest to wzmacniacz mocy. Jeśli funkcje te są rozdzielone na dwa urządzenia, takie jak 851E i 851W, mówi się o wzmacniaczach wstępnych i wzmacniaczach mocy. We wzmacniaczach takich jak nasz CXA80 obie funkcje są umieszczone w jednej obudowie i określane jako wzmacniacz zintegrowany. 

Jak dotąd wszystko jest w porządku... ale gdzie w tym wszystkim mieszczą się amplitunery? Amplituner to wzmacniacz, który ma wbudowaną sekcję radiową. Radio wybiera się jak każde inne wejście we wzmacniaczu, ale nie jest potrzebne żadne inne połączenie poza parą głośników. Jeśli masz wzmacniacz kina domowego z wbudowanym radiem, to jest to amplituner AV. Na podstawowym poziomie, wszystkie amplitunery są wzmacniaczami, ale nie wszystkie wzmacniacze są amplitunerami.

Zobacz również: Jak Stworzyć Własne Kino W Domu?

amplituner

Odbiorniki pojawiły się w latach 60-tych jako sposób na zaoszczędzenie miejsca i zaoferowanie możliwości bezpośredniego dostępu do radia, które w tamtym czasie nie miało sobie równych pod względem popularności jako źródło dźwięku. Oznaczało to, że odbiorniki zdominowały rynek (szczególnie w USA) i przez bardzo długi czas odbiorniki przeważały nad wzmacniaczami. Wraz z nadejściem cyfry radio straciło na znaczeniu jako źródło, ale nadal jest fantastycznym sposobem dostępu do nowych materiałów. Z tego powodu, większość produkowanych przez nas wzmacniaczy to po prostu... wzmacniacze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że są sytuacje, w których amplituner ma pewne zalety. Obydwa nasze wzmacniacze AV są wyposażone w amplitunery i produkujemy również amplituner stereo SR10.

Kiedy więc warto rozważyć wybór amplitunera zamiast wzmacniacza? W najprostszej sytuacji, jeśli często słuchasz radia. Oznacza to, że nawet bez niczego innego SR10 jest w stanie wyprodukować doskonały dźwięk z zakresu stacji radiowych FM w Twojej okolicy. Następnie możesz podłączyć do SR10 szeroki wybór innych urządzeń i używać go jako konwencjonalnego wzmacniacza. Jest to wyjątkowo elastyczny sprzęt, który powinien sprawdzić się w wielu różnych systemach.

W przypadku amplitunerów AV CXR, nasz sposób myślenia jest taki, że są to urządzenia, które mają oferować możliwość zestawienia każdego pojedynczego źródła wideo i audio jakie można mieć. Uważamy, że budowanie tych urządzeń jako odbiorników ma największy sens, ponieważ uzupełnia ich funkcjonalność. Można nawet użyć tunera jako źródła w drugim pokoju.

W przypadku naszych wzmacniaczy z serii CXA i Azur, najlepsze osiągi uzyskuje się koncentrując je na jednym zadaniu, a to oznacza budowanie ich jako wzmacniaczy, a nie amplitunerów. Oznacza to, że mogą one zostać rozplanowane wewnętrznie w celu uzyskania najlepszej wydajności ogólnej i bez konieczności montowania dodatkowych obwodów dla radia. Pozostają one wyborem dla słuchacza poszukującego najlepszej możliwej jakości dźwięku za daną cenę. Jest też kilka innych kwestii do rozważenia. Jeśli posiadasz jeden z naszych streamerów sieciowych, mają one wbudowaną funkcję radia internetowego, więc możesz nie być zainteresowany dodawaniem tunera FM do swojego systemu. Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów z naszej oferty, uważamy, że wybór jest ważny i dlatego oferujemy różne opcje. Wybierz odpowiednią dla siebie i ciesz się wspaniałymi dźwiękami.

Komentarze (0)