8


września

Odzyskiwanie utraconych danych

W obecnych czasach praktycznie każdy korzysta ze smartfona, komputera czy innych urządzeń, na których przechowuje ważne dane. Zdarzyć się mogą nieoczekiwane wypadki, które skutkują utratą cennych informacji. Jak je wtedy odzyskać?

Odzyskiwanie danych — co to jest?

Tak zwykli ludzie, jak firmy czy różnego rodzaju instytucje lub organizacje korzystają z wielu programów oraz plików, które zawierają cenne, wrażliwe dane. Istnieje jednak wiele zagrożeń, które doprowadzić mogą do ich utraty bądź uszkodzenia, przez co stają się one niedostępne dla właściciela lub bezużyteczne. Z pomocą przychodzą sprawdzone sposoby, które pozwalają dane odzyskać. Odzyskiwanie danych jest procesem, który umożliwia ich odtworzenie w niezmienionej formie, dzięki czemu nie tracimy cennych informacji na stałe, a uzyskujemy dostęp do zapisanych danych na wybranym przez nas nośniku.

Jak odzyskać utracone dane?

Najczęstszą przyczyną utraty danych może być nieumyślne usunięcie plików, ale również awaria sprzętu, która nastąpić może poprzez zalanie, urazy mechaniczne i tym podobne. Dane możemy stracić również poprzez ataki hakerów, wirusów czy złośliwych oprogramowań, które kopiują nasze informacje, a nam samym blokują do nich dostęp. Czasami wydawać się nam może, że oto wszystko stracone — nasze zdjęcia, filmy, pliki czy ważne projekty będące owocem długiej i ciężkiej pracy bezpowrotnie przepadły. Jednak nie ma powodu popadać w rozpacz, dalece nie zawsze musi być to ostateczny scenariusz. Istniejące technologie dają nam wiele możliwości, dzięki którym w prosty sposób możemy odzyskać nasze dane. Jedną z najczęściej spotykanych metod jest regularne tworzenie kopii zapasowych, tak zwanych backupów, które pozwalają nam na precyzyjne odtworzenie plików i programów. Kopie zapasowe tworzyć możemy w chmurze bądź na innych nośniku, dzięki czemu nasze dane są chronione. Jak przywrócić dane z poszczególnych urządzeń?

Odzyskiwanie danych z dysku

Pierwszą kwestią jest utrata danych z dysku komputera, laptopa czy innego urządzenia tego typu. Utracone informacje możemy starać się odzyskać sami, decydując się na korzystanie ze specjalnych programów, płatnych albo darmowych. Drugą opcją jest udanie się do specjalnego serwisu, którego pracownicy specjalizują się w odzyskiwaniu utraconych danych. Niezwykle ważne jest, aby po utraceniu danych nie korzystać z danego dysku. Usunięte informacje są bowiem na nim początkowo jedynie opisane jako usunięte, a w rzeczywistości dysk nadal zawiera wszelkie dane. Będą się one na nim znajdować do chwili ich nadpisania nowymi danymi. Niekorzystanie z dysku pozwoli na zminimalizowanie ryzyka nadpisania danych, przez co zachowamy możliwość ich odzyskania.

Odzyskiwanie danych z telefonu

Proces odzyskiwania danych z telefonów można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Przyczyny utraty cennych informacji mogą być takie same jak w przypadku komputerów czy laptopów. Jedną z opcji będzie wcześniejsze, regularne tworzenie kopii zapasowych, na których umieścimy interesujące nas dane. Kopie tworzyć możemy w chmurze lub na specjalnym nośniku, dzięki czemu nasze dane będą bezpieczne przechowywane. W innym wypadku możemy skorzystać ze specjalnych programów, które stworzone zostały po to, aby pomóc dane odzyskiwać.

Odzyskiwanie danych z pendrive

Każdemu z nas może zdarzyć się sytuacja, w której tracimy ważne dla nas dane z pendrive. Ich odzyskanie jest możliwe. Jednak w takim przypadku najlepiej sprawdzą się specjalistyczne oprogramowania, które stworzone zostały właśnie w tym celu. Z tego typu problemem część z nas może poradzić sobie sama — obecnie na rynku mamy szeroki dostęp do różnego rodzaju programów, które służą do przywracania utraconych danych. Zastanawiając nad odpowiednim wyborem, należy jednak uważać, aby przypadkiem nie spowodować więcej szkód niż pożytku. Programy służące do odzyskiwania informacji zawartych na pendrive często nie wystarczają, jeśli sami nie znamy się na tego rodzaju technologii. Zazwyczaj warto zatem udać się do specjalisty, który ma doświadczenie w pracy z takimi programami.

Odzyskiwanie danych – programy

Odzyskując cenne dane z dysku, telefonu, pendrive czy jakiegokolwiek innego urządzenia, warto korzystać z pomocy sprawdzonych programów, które stworzone zostały do przeprowadzania tego typu operacji. Obecnie w Internecie znaleźć możemy wiele programów, które teoretycznie mają pomóc nam w odzyskaniu utraconych danych. Warto jednak dokonać świadomego, przemyślanego wyboru i zdecydować się na program, który posiada jakieś pozytywne opinie — najlepiej znaczną ich liczbę. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty, które zaświadczają o jego skuteczności oraz bezpiecznym działaniu.

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest program Ashampoo Undeleter. Program jest prosty w obsłudze, dzięki czemu sprawdzi się w sytuacjach, które spotkać nas mogą na co dzień. Jego funkcje są bardzo rozbudowane. Nie ogranicza się on wyłącznie do odzyskiwania danych z dysku, ale sprawdzi się również w przypadku wykrycia potrzebnych danych na zewnętrznych dyskach USB, pendrive’ach oraz innych nośnikach i urządzeniach. Do jego najważniejszych funkcji zaliczyć możemy:

  • Odzyskiwanie plików oraz ścieżek na partycjach NTFS, a także FAT 12, 16 i 32.
  • Odzyskiwanie alternatywnych strumieni danych na partycjach NTFS.
  • Wspieranie dowolnych znanych systemów plików w ramach systemów Microsoft Windows.

Tytuł

Podtytuł

Opis

Komentarze (0)