9


marca

Kolumny głośnikowe - rodzaje, jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Dobre głośniki są kluczem do uzyskania optymalnych wrażeń, jeśli chodzi o dźwięk. Możesz sparować najlepszy odtwarzacz z najlepiej ocenianym amplitunerem AV, ale bez odpowiednich głośników konfiguracja audio lub kina domowego nie będzie wiele warta, jeśli chodzi o jakość dźwięku.

Jak działają głośniki?

Głośniki pobierają energię elektryczną z akumulatora lub gniazdka, aby wytworzyć pole magnetyczne. Cewka drgająca głośnika reaguje na pole magnetyczne, przesuwając przetwornik / stożek do przodu i do tyłu. Gdy stożek się porusza, porusza też powietrze wokół siebie, wytwarzając fale dźwiękowe. Stożek tworzy wysokie tony, szybko poruszając się tam i z powrotem na niewielką odległość. Kiedy stożek faluje dalej w przód iw tył, robi to wolniej, tworząc głębsze nuty. Częstotliwość fal dyktuje nasze postrzeganie wysokości dźwięku.

Różne typy głośników

Przy tak wielu różnych typach głośników może być trudno określić, który z nich najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Zacznij od zastanowienia się, do czego zamierzasz używać głośników. Czy budujesz wysokiej klasy kino domowe, szukasz systemu audio multi-room lub marzysz o wysokiej jakości systemie dźwięku stereo do swojej kolekcji winyli? Kiedy już wiesz, jak planujesz korzystać z systemu, pomyśl o pomieszczeniu, w którym będziesz słuchać. Im większa przestrzeń, tym mocniejszy powinien być twój system głośników.

Głośniki wolnostojące / podłogowe - Często określane jako głośniki wieżowe. Chociaż rozmiar głośnika ma niewielką lub żadną korelację z jakością dźwięku, duże głośniki są zwykle głośniejsze. Ponieważ łatwiej jest tworzyć niskie częstotliwości za pomocą większych stożków, głośniki podłogowe są również lepiej wyposażone, aby wytwarzać więcej basów. Mając to na uwadze, głośniki wieżowe najlepiej nadają się do dużych przestrzeni.

Głośniki półkowe to świetna alternatywa dla głośników wolnostojących, szczególnie w mniejszych pomieszczeniach. Są znacznie mniejsze i zazwyczaj wyposażone w głośnik wysokotonowy i głośnik niskotonowy lub głośnik średniotonowy. Podobnie jak wieże, para głośników półkowych może dobrze działać w konfiguracji dźwięku stereo. Świetnie nadają się również do systemów dźwięku przestrzennego, w których mogą służyć jako przednie lub tylne głośniki.

Głośniki kanału centralnego są integralną częścią praktycznie każdej konfiguracji dźwięku przestrzennego. Kiedy są używane w kinie domowym, zwykle znajdują się tuż pod ekranem.

Aby cieszyć się głębokimi, bogatymi basami, niezbędny jest subwoofer. Większość dzisiejszych subwooferów jest „zasilana”, co oznacza, że zawierają wbudowany wzmacniacz i zwrotnicę, która pozwala dostosować górne pasmo przenoszenia subwoofera.

Wybór wysokiej jakości głośnika

Najlepsze głośniki odtwarzają dźwięk dokładnie tak, jak został nagrany. Niestety, nie ma prostej, uniwersalnej specyfikacji, aby określić jakość głośnika. Rozpiętość cen samych głośników jest niesamowicie szeroka. Dlatego powinieneś dobrać urządzenie do twoich potrzeb i możliwości. Zwróć uwagę na pasmo przenoszenia. Zakres odpowiedzi częstotliwościowej głośnika jest miarą tego, jak szeroki wybór dźwięków może on odtworzyć. Ludzkie ucho jest w stanie słyszeć dźwięki w zakresie 20 - 20000 Hz. Im niższa liczba, tym niższy ton i odwrotnie

Bardzo czułe głośniki emitują większą głośność przy danym napięciu. To daje wyobrażenie o tym, jak duży wzmacniacz będzie potrzebny do napędzania głośników. Obsługa mocy mówi, ile mocy mogą przyjąć głośniki bez ich uszkodzenia. Z kolei impedancja głośnika odnosi się do oporu, jaki napotka wzmacniacz podczas próby wysterowania danego głośnika. Obecnie większość głośników jest oceniana na 8 omów. Jednak impedancja głośnika zmienia się wraz z jego częstotliwością. Nowoczesne wzmacniacze półprzewodnikowe mogą skutecznie wysterować najbardziej odpowiednio zaprojektowane głośniki.

Zobacz ofertę kolumn głośnikowych najlepszych firm audio w ofercie Nautilus

Komentarze (0)