23


września

Jaki program do usuwania danych z dysku wybrać?

Usuwanie danych z dysku to czynność, do której większość użytkowników komputerów nie przywiązuje należytej uwagi. Takie podejście może okazać się błędem, zwłaszcza jeżeli zamierzamy sprzedać aktualnie posiadany sprzęt. Trzeba bowiem wiedzieć, że usunięte w standardowy sposób pliki wcale nie znikają z dysku bezpowrotnie.

Usuwanie danych z dysku

Większość z nas pozbywa się niepotrzebnych plików w najprostszy sposób - wybierając opcję "skasuj", a następnie - "opróżnij kosz". Plik znika z pulpitu, zatem przestaje istnieć, prawda? Otóż, niekoniecznie. Nawet formatowanie dysku twardego niewiele pomoże w tym temacie. Większość pozornie utraconych w ten sposób danych da się odzyskać.

Usuwanie danych z telefonu

Podobnie wygląda kwestia pozbywania się niepotrzebnych danych z pamięci smartfona. Kasując je jesteśmy przekonani, że nikt nie uzyska już do nich dostępu, tym bardziej, że przed sprzedażą urządzenia najczęściej wykonujemy też tzw. "factory reset" (określany także jako "hard reset"). 

W telefonie przechowujemy najwięcej wrażliwych danych - zdjęcia (czasami bardzo osobiste), kontakty, wiadomości, zapisy rozmów z komunikatorów, dane do logowania w różnorakich systemach i wiele innych. Dla wielu będzie to zaskoczeniem, ale nawet przywrócenie ustawień fabrycznych smartfona nie oznacza, że przyszły nabywca naszego urządzenia nie uzyska dostępu do naszych najbardziej osobistych danych. O tym, jakie może mieć to konsekwencje, nie trzeba chyba wspominać?

Programy do usuwania danych z dysku

Mając na uwadze bezpieczeństwo własne i osób, których dane znajdują się w pamięci naszych urządzeń, warto użyć narzędzia dedykowanego do usuwania danych ze wszystkich możliwych przestrzeni dyskowej. To jedyny sposób na to, żeby osoby niepowołane nie mogły ich przywrócić i uzyskać do nich dostępu. Na czym polega ich działanie? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Usuwanie danych z wolnej przestrzeni dyskowej - co to znaczy?

W procesie standardowego usuwania danych, pliki, foldery, programy i inne informacje znajdujące się w przestrzeni dyskowej tak naprawdę nie zostają usunięte. System oznacza je tylko jako dane do nadpisania, ukrywa i wyznacza zajmowaną przez nie przestrzeń jako wolną. Dane nadal istnieją w zasobach pamięci, tyle tylko, że nie mamy do nich dostępu, a gdy zajdzie taka konieczność - zostaną nadpisane przez nowe pliki.

Specjalne oprogramowanie może usunąć je w sposób trwały, nadpisując teoretycznie wolną przestrzeń dyskową innymi danymi (które de facto nie pełnią żadnej innej funkcji niż tylko "zapychanie" tej przestrzeni). System nadal będzie widział te obszary dysku, na których znajdowały się pliki do wyczyszczenia, jako wolne, ale usunięte dane nie będą już istnieć.

Usuwanie danych z dysku - programy 2020

W repozytoriach poszczególnych platform można znaleźć wiele narzędzi do usuwania danych z wolnej przestrzeni dyskowej. W tym gąszczu łatwo znajdziemy funkcjonalne, intuicyjne w obsłudze programy, ale na szczególną uwagę zasługuje jedno narzędzie.

ASHAMPOO UNINSTALLER 9

To jedno z najskuteczniejszych narzędzi w zakresie trwałego usuwania danych, jednak należy podkreślić, że jego funkcjonalność jest znacznie bardziej rozbudowana. ASHAMPOO UNINSTALLER 9 oferuje także funkcję usuwania resztek pozostawianych przez odinstalowane oprogramowanie, pomaga w pozbyciu się niechcianych programów, umożliwia porównywanie migawek i kompleksowo zabezpiecza proces instalacji.

Komentarze (0)